Przeciwko pneumokokom powinno się szczepić także dorosłych
Tagi: | pneumokoki, zapalenie płuc, szczepienie przeciwko pneumokokom, Tomasz Sobierajski, Ernest Kuchar, Bożena Walecka-Zielecka, Piotr Ligocki, Piotr Dąbrowiecki, Justyna Tymińska |
Na zakażenia pneumokokowe, które wywołują m.in. zagrażające życiu zapalenie płuc, najbardziej narażone są dzieci do drugiego roku życia oraz osoby powyżej 65 lat. Przy czym o szczepieniu dzieci pamiętamy, a dorośli często nie zdają sobie sprawy, że nie tylko mogą, ale wręcz powinni im się poddać – mówili eksperci podczas konferencji „Zapalenia płuc – czy jesteśmy gotowi na jesień?”.
Jak wynika z raportu Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej oraz Ośrodka Badań Socjomedycznych „Polacy i Polki o zapaleniach płuc i pneumokokach”, prawie 80 proc. respondentów uważa zapalenie płuc za groźną chorobę, która może prowadzić do śmierci. Trzy czwarte słyszało też nazwę „pneumokoki”, ale tylko 16 proc. wie, czym są te patogeny. Zapewne właśnie dlatego tylko niecałe 10 proc. badanych podjęło decyzję o szczepieniu przeciwko pneumokokom, a więc zdecydowało się czynnie chronić przed zachorowaniem na zapalenie płuc.
Osoby starsze rzadziej decydują się na szczepienie
Raport pokazał również, że osoby starsze, choć bardziej boją się zapalenia płuc, rzadziej decydują się na szczepienie niż młodsze grupy wiekowe – tylko 7,1 proc. badanych seniorów deklaruje, że jest zaszczepionych przeciwko pneumokokom, mimo że znajdują się w grupie ryzyka groźnych powikłań zakażenia.
Co jeszcze bardziej niepokojące – jak wynikało z wypowiedzi ekspertów podczas konferencji prasowej, w trakcie której zaprezentowano badania – jedynie 3,8 proc. seniorów otrzymało zalecenia od lekarza, dotyczące szczepienia chroniącego przed pneumokokowym zapaleniem płuc, co stanowi znacznie niższy odsetek niż w młodszych grupach wiekowych.
Brak odpowiedniej komunikacji między pacjentami a lekarzami
– W badaniu wzięły udział głównie osoby zmagające się z chorobami przewlekłymi – dwie trzecie badanych wskazało, że cierpi na takie schorzenia, jak nadciśnienie, otyłość, cukrzyca czy astma. Osoby z chorobami przewlekłymi są szczególnie narażone na powikłania związane z pneumokokowym zapaleniem płuc, dlatego to one powinny być pierwszymi, którym zaleca się szczepienie. To pokazuje ogromną lukę w systemie ochrony zdrowia, gdzie brak jest odpowiedniej komunikacji między pacjentami a lekarzami na temat dostepnych metod profilaktyki – stwierdził kierujący badaniem prof. Tomasz Sobierajski.
Jak podkreślali eksperci, starsze osoby, mimo większego lęku przed zapaleniem płuc, nie są odpowiednio edukowane na temat profilaktyki, co stawia je w grupie wysokiego ryzyka. Zdecydowanie należy zwiększyć liczbę rekomendacji do szczepień, szczególnie wśród osób powyżej 65 lat.
Coraz więcej osób choruje na zapalenie płuc
Obecni podczas konferencji eksperci – prof. Ernest Kuchar, prof. Bożena Walecka-Zielecka, dr Piotr Ligocki, dr Piotr Dąbrowiecki i dr Justyna Tymińska – przybliżyli etiologię zapalenia płuc oraz wytłumaczyli, dlaczego ta choroba jest tak częsta i tak niebezpieczna zwłaszcza dla osób o najsłabszym układzie immunologicznym, czyli dla małych dzieci, seniorów i osób z chorobami przewlekłymi.
Na zapalenie płuc umiera 8 proc. chorych, a w przypadku poważniejszych infekcji śmiertelność w Polsce może wynosić 50 proc. Najczęstszą przyczyną zapaleń płuc, które nie są związane z pobytem w szpitalu, są właśnie pneumokoki. Pneumokokowe zapalenie płuc może być też ciężkim powikłaniem zakażenia wirusa grypy. Pneumokoki są odpowiedzialne za najwyższą śmiertelność w grupie zakażeń bakteryjnych, ponieważ coraz częściej stają się oporne na działanie antybiotyków. Dlatego wywołane przez nie zakażenia bardzo trudno jest wyleczyć.
Co bardzo niepokojące, w 2022 r. do polskich szpitali z powodu zapalenia płuc trafiło ok. 2 tys. osób, a w 2023 r. już 3 tys., czyli skala zachorowań stale się zwiększa. Można ją zatrzymać lub zmniejszyć, stosując profilaktykę w postaci szczepionek.
Seniorzy mogą zaszczepić się bezpłatnie
Lekarze przypomnieli, że od 1 września ubiegłego roku osoby 65+ chorujące przewlekle i z grup ryzyka mogą korzystać z bezpłatnych szczepień przeciwko pneumokokom. Wystarczy jedna wizyta u lekarza, aby przyjąć jednocześnie szczepionkę przeciw grypie i pneumokokom.