Specjalizacje, Kategorie, Działy

Dwutlenek węgla a POChP

Udostępnij:
W leczeniu przewlekłej obturacyjnej choroby płuc przywiązuje się uwagę do dwutlenku węgla. Dlaczego?
Najwięcej specjalistów z zakresu pulmonologii i chorób wewnętrznych zaleca terapię tlenem, która może poprawić wyniki leczenia dla pacjentów z POChP i hipoksją. Hipoksja prowadzi do nietolerancji i nadciśnienia tętniczego, a dostarczanie tlenu poprawia jakość życia i status funkcjonalny pacjentów. Co o dwutlenku węgla? Jeżeli poziomy tlenu są normalizowane, czy dwutlenek węgla ma znaczenie? Czy jest warty, aby starać się zmniejszyć jego stężenie?

Ostatnio opublikowane badanie przez European Respiratory Society mówi, aby stosować nieinwazyjną wentylację mechaniczną w przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc. To jest pewna kontrowersja, ale po randomizowanych badaniach z 2014 roku korzyść z przeżycia u wybranych chorych z POChP, dyskusja przybrała na sile. Celem jest wyeliminowanie dwutlenku węgla z wentylacji. Korzyścią z tego jest poprawa stanu zdrowia pacjentów.
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.