Specjalizacje, Kategorie, Działy

EMA: Ocena kortykosteroidów wziewnych w leczeniu POChP

Udostępnij:
Europejska Agencja Leków (EMA) zakończyła ocenę znanego ryzyka zapalenia płuc u pacjentów przyjmujących kortykosteroidy w postaci wziewnej w celu leczenia przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP).
POChP to przewlekła choroba płuc polegająca na uszkodzeniu lub zablokowaniu pęcherzyków płucnych, co prowadzi do problemów z oddychaniem. Inhalatory z kortykosteroidami są powszechnie stosowane w Unii Europejskiej w leczeniu POChP, a zapalenie płuc to częste działanie niepożądane związane z tym leczeniem.
W trakcie oceny potwierdzono, że stosowanie tych produktów jest związane z ryzykiem zapalenia płuc, co wiadomo od wielu lat oraz że ryzyko to jest znaczne (1 do 10 na 100 pacjentów z POChP przyjmujących te leki). Ocena nie wykazała jednoznacznych dowodów na różnicę w ryzyku powiązanym z różnymi produktami z tej grupy.
Ogółem korzyści z przyjmowania kortykosteroidów w postaci wziewnej w leczeniu POChP nadal przewyższają związane z nimi zagrożenia i nie należy zmieniać sposobu stosowania tych leków. Pacjenci z POChP i ich lekarze powinni jednak prowadzić obserwację pod kątem objawów przedmiotowych i podmiotowych zapalenia płuc i pamiętać o tym, że kliniczne objawy zapalenia płuc są identyczne jak objawy pogorszenia (zaostrzenia) pierwotnej choroby.
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.