Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Eksperci nie widzą uzasadnienia dla refundacji etionamidu we wskazaniu mykobakterioza płuc

Udostępnij:
AOTMiT wydał negatywną opinię w sprawie refundacji etionamidu w leczeniu mykobakteriozy płuc. Jak argumentują specjaliści agencji, w wytycznych postępowania medycznego substancja nie jest wymieniana jako możliwa opcja terapeutyczna tej choroby.
Mykobakteriozy to choroby wywołane przez prątki określane jako atypowe lub niegruźlicze (NTM – nontuberculous mycobacteria lub MOTT – mycobacteria other than tuberculosis). NTM są szeroko rozpowszechnione w przyrodzie, przede wszystkim znajdują się w glebie oraz zbiornikach wodnych, które stanowią naturalny rezerwuar dla tych drobnoustrojów. NTM często są tylko saprofitami, które kolonizują drogi oddechowe, przewód pokarmowy i układ moczowy człowieka. Z powodu małej zjadliwości są patogenne głównie dla osób z upośledzoną odpornością, zarówno ogólną, jak i miejscową.

Zakażenie może być bezobjawowe lub klinicznie jawne. Zmiany chorobowe wywołane przez NTM najczęściej występują w płucach, węzłach chłonnych i skórze, ale choroba może mieć charakter rozsiany i wielonarządowy. Najczęstszym objawem mykobakteriozy jest przewlekły kaszel z odkrztuszaniem i osłabienie, rzadziej gorączka i poty. Przy mykobakteriozie w postaci alergicznego zaplenia pęcherzyków płucnych występuje gorączka i duszność. Choroba manifestująca się obecnością pojedynczego guzka/guzków nie daje objawów. Przebieg mykobakteriozy jest zazwyczaj przewlekły i postępujący.

Rozpoznanie mykobakteriozy ustala się na podstawie kryteriów klinicznych oraz badania mikrobiologicznego plwociny, popłuczyn oskrzelowych lub wycinka tkankowego. Według wstępnych danych Państwowego Zakładu Higieny za rok 2017, liczba zachorowań na mykobakteriozy i inne bliżej nieokreślone zakażenia prątkowe (ICD-10: A31) w Polsce wynosiła w 2017 roku 266 osób.

Wytyczne ATS/ERS/ESCMID/IDSA 2020 dotyczące leczenia mykobakteriozy płuc wyróżniają klofazyminę wraz z moksyfloksacyną, linezolidem i w przypadku niektórych ekspertów bedakilinę lub tedyzolid jako leki alternatywne dla pacjentów, którzy nie tolerują lub są oporni na substancje stosowane w pierwszej linii leczenia (azytromycyna, klarytromycyna, ryfampicyna, ryfabutyna, etambutol, izoniazyd, amikacyna). Nie odnoszą się natomiast do możliwości zastosowania etionamidu.

Jeśli chcesz ściągnąć dokument, kliknij w: Rekomendacja Prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji w sprawie zasadności wydawania zgody na refundację produktów leczniczych: Trecator (etionamid), Ethide 250 mg (etionamid).pdf.

 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.