Lidia Brydak i Maria Siemionow gwiazdami VIII Top Medical Trends

Udostępnij:
Podczas oficjalnej inauguracji ósmej edycji Top Medical Trends prof. Lidia Brydak odebrała nagrodę im. Andrzeja Steciwki. Uroczystość uświetniła uczta naukowa, wykład prof. Marii Siemionow z Uniwersytety of Illinois, „Wytyczne etyczne w transplantacji twarzy”.
Top Medical Trends to największa impreza branży, organizowana po raz ósmy. W tym roku w Poznaniu pojawi się 3,5 tys. lekarzy. W imprezie udział weźmie 97 wykładowców, 15 konsultantów krajowych, 23 prezesów medycznych towarzystw naukowych. Kongres składa się z 20 sesji naukowych i 7 sesji satelitarnych.

Wieczorem w piątek uroczystego otwarcia Top Medical Trends dokonali prof. Jacek Wysocki, przewodniczący Rady Naukowej i rektor Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, oraz Janusz Michalak, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego, prezes Termedii. Do zebranych zwrócił się także Tomasz Latos, przewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia. – W chwili, gdy mówię te słowa, minister Arłukowicz ogłasza swój program, mający zrewolucjonizować polską ochronę zdrowia. Sądzę jednak, że prawdziwa rewolucja dokonuje się tutaj, na kongresie, gdzie liderzy medycyny wymieniają się wiedzą o nowych technologiach medycznych – mówił Latos.

Top Medical Trends odbywa się w formule „liderzy medycyny, lekarzom praktykom”. Największe autorytety branży medycznej przekazują nowości terapeutyczne i najnowsze wyniki badań lekarzom POZ i rodzinnym, a także dyskutują miedzy sobą interdyscyplinarne aspekty osiągnięć różnych specjalności.

Przez lata szefem komitetu naukowego i współorganizatorem imprezy był prof. Andrzej Steciwko. Odszedł rok temu. Dzieło kontynuują jego współpracownicy z Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej. Po śmierci profesora rodzina i wydawnictwo Termedia ufundowało Nagrodę im. prof. Andrzeja Steciwki. Kapituła, przy współudziale rodziny profesora, w tym roku raz pierwszy przyznała ją prof. Lidii Brydak, wieloletniej współpracowniczce prof. Steciwki, kierowniczce zakładu Badania Wirusów Grypy - Krajowy Ośrodek ds. Grypy w PZH. Kapituła uhonorowała wysiłek dotyczący popularyzowania wiedzy o grypie, także w środowisku lekarzy rodzinnych.

- Myślałam, że jestem kobietą jak czołg, która twardo dąży do swoich celów. Tymczasem podczas odbierania nagrody na chwilę zamarł mi głos ze wzruszenia – mówiła profesor chwilą po odebraniu nagrody. – Profesora Steciwkę ceniłam jako autorytet naukowy, a także jako przyzwoitego i pełnego pasji człowieka – dodała.

Naukowym wydarzeniem wieczoru był wykład prof. Marii Siemionow z Uniwersytety of Illinois „Wytyczne etyczne w transplantacji twarzy”. Wykład był opowieścią lat jej drogi od pierwszych przymiarek do operacji przeszczepienia twarzy – do jej dokonania tego pionierskiego zabiegu.

Profesor Siemionow wskazywała podczas wykładu jak mocno na sposobie wyboru pacjenta, metody, dawcy przeplatały się wątki etyczne z medycznymi – jedne rzutując na drugie. – Na przykład zastanawialiśmy się przy wyborze biorcy czy decydować mają tylko względy funkcjonalne, czy też estetyczne. Te pierwsze rzeczywiście ważyły wiele. Ale i drugie mają przecież ogromne znaczenie dla kondycji psychicznej, a więc ostatecznie dla jakości życia – mówiła.

Wielkim dylematem dla zespołu profesor był fakt, czy fakt, że biorca nie widzi powinien go dyskwalifikować z zabiegu. Bo okazywało się, że osoba, która bezpowrotnie straciła wzrok ma znacznie mniejsze szanse na uruchomienie wszystkich mięśni mimicznych, co jest niezbędne do rehabilitacji i może warunkować powodzenie przedsięwzięcia.

Do dziś wiele dylematów pozostało bez ostatecznego rozstrzygnięcia. Na przykład: czy możliwy jest przeszczep u dzieci, czy właściwy u osób powyżej 60. roku życia. Według profesor Siemionow, zawsze, gdy jej zespołowi towarzyszyły na podobne wątpliwości, dobrą wskazówką było trzymanie się starej etycznej zasady: po pierwsze nie szkodzić.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.