Specjalizacje, Kategorie, Działy

Po zaostrzeniach POChP wzrasta ryzyko sercowo-naczyniowe

Udostępnij:
Zaostrzenia w przebiegu przewlekłej obturacyjnej choroby płuc mogą prowadzić do wystąpienia incydentów sercowo-naczyniowych, które mogą być przyczyną zgonu. Hospitalizacja pacjentów z zaostrzeniem POChP sprawia, że w przypadku wystąpienia powikłań jest możliwe szybkie i skuteczne udzielenie pomocy. Naukowcy z University of Southern Denmark zbadali, czy ryzyko sercowo-naczyniowe jest istotnie zwiększone po ustąpieniu zaostrzenia choroby - czyli wtedy, gdy większość pacjentów jest już w swoich domach.
Retrospektywna analiza objęła aż 118 807 pacjentów z zaostrzeniem POChP, które następnie doznały zawału serca, udaru mózgu lub zgonu z przyczyny sercowo-naczyniowej. Ryzyko wystąpienia jednego z wymienionych zdarzeń rosło prawie czterokrotnie po wystąpieniu ostrego zaostrzenia w porównaniu z okresami bez zaostrzeń u tych samych osób (OR 3,70). Wykazano, że po zaostrzeniu najbardziej rośnie ryzyko zgonu (OR 4,33), następnie zawału serca (OR 3,57) i udaru mózgu (OR 2,78). Najgroźniejsze okazały się ciężkie zaostrzenia, których wystąpienie aż prawie sześciokrotnie podnosi ryzyko wymienionych zdarzeń sercowo-naczyniowych (OR 5,92). Szczególną uwagę, wedle wyników badania, należy zwrócić na najstarszą populację, gdyż badana zależność była najsilniej wyrażona właśnie w tej grupie wiekowej (OR 4,18).

Badacze podkreślają, że zapobieganie incydentom sercowo-naczyniowym jest ważnym elementem leczenia. Jest to o tyle ważne, że POChP jest obecnie czwartą, a według danych GOLD w 2020 roku stanie się już trzecią co do częstości przyczyną zgonów na całym świecie, co obrazuje rozpowszechnienie choroby.
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.