Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Pochodzenie etniczne a ryzyko infekcji SARS-CoV-2

Udostępnij:
Tagi: COVID-19, rasa
Osoby czarnoskóre i pochodzenia azjatyckiego mają większe ryzyko zachorowania na COVID-19, a u Azjatów częściej obserwowano ciężki przebieg i zgony z powodu tej choroby w porównaniu z mieszkańcami pochodzenia kaukaskiego (europejskiego) – wynika z metaanalizy naukowców z Uniwersytetu w Leichester.
Na łamach „EClinical Medicine” ukazał się przegląd systematyczny z metaanalizą dotyczący związków pomiędzy pochodzeniem etnicznym, a ryzykiem infekcji SARS-CoV-2 oraz rokowaniem COVID-19.

Badacze z Uniwersytetu w Leichester zidentyfikowali w sumie 50 badań obejmujących 18,7 mln pacjentów. Z tego 26 badań zostało opublikowanych po recenzji, a pozostałe 24 badania były reprintami. W sumie 42 badania pochodziły ze Stanów Zjednoczonych Ameryki, a pozostałe 8 z Wielkiej Brytanii.

W porównaniu z osobami rasy kaukaskiej (tj. mieszkańcy pochodzenia europejskiego) zarówno czarnoskórzy (RR=2,02; 95% CI: 1,67–2,44) oraz osoby pochodzenia azjatyckiego (RR=1,50; 95% CI: 1,24–1,83) miały zwiększone ryzyko infekcji COVID-19. Związki pozostawały istotne również gdy analizowano jedynie opublikowane badania. Ponadto, osoby pochodzenia azjatyckiego miały zwiększone ryzyko leczenia COVID-19 na oddziale intensywnej terapii (RR=1,97; 95% CI: 1,34–2,89 oraz śmierci (RR=1,22; 95% CI: 0,99–1,50) w porównaniu z osobami rasy kaukaskiej.

Osoby czarnoskóre i pochodzenia azjatyckiego żyjące w Stanach Zjednoczonych Ameryki i w Wielkiej Brytanii mają zwiększone ryzyko COVID-19, a ponadto u Azjatów występuje częściej ciężki przebieg i dochodzi do zgonów z powodu tej choroby w porównaniu z mieszkańcami pochodzenia kaukaskiego.

CI – Confidence Interval (pl. przedział ufności), RR – Relative Risk (pl. ryzyko względne).

Opracował: lek. med. Mikołaj Kamiński

Zachęcamy do subskrypcji newslettera serwisu Pulmonologia „Newslettery tematyczne Termedii”.
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.