Razem czy osobno – specjaliści i rodzinni – na Top Medical Trends

Udostępnij:
Debata „Możliwości poprawy współpracy na linii lekarz rodziny – specjalista w wybranych obszarach opieki zdrowotnej” była głównym wydarzeniem drugiego dnia Top Medical Trends. W kongresie TMT uczestniczy 3,5 tysiąca lekarzy – to największa impreza branży w Polsce.
Uczestnicy debaty „Możliwości poprawy współpracy na linii lekarz rodziny – specjalista w wybranych obszarach opieki zdrowotnej” zgodzili się, że kluczowa dla prowadzenia terapeutycznego pacjenta jest dobra komunikacja między lekarzem pierwszego kontraktu a specjalistą.

Przykłady z innych krajów - takich jak Niemcy, Francja, czy Holandia - wskazują, że jest możliwy kontakt między nimi już po przekazaniu chorego na wyższy poziom opieki medycznej. W Polsce tymczasem tak się nie dzieje. Problemem w dalszym ciągu pozostaje niedofinansowanie opieki podstawowej oraz konkurencja między nią a ambulatoryjną opieką specjalistyczną o chorego, ponieważ tak rozłożone jest finansowanie. Zwracała na to uwagę Bożena Janicka, prezes PPOZ.

- Konieczne jest wprowadzenie rekomendacji medycznych z mocą obowiązującego prawa oraz przełożenie tego na decyzje administracyjne – mówił prof. Jacek Fijuth, prezes elekt Polskiego Towarzystwa Onkologicznego. – Jest duża obawa, że onkolodzy nie poradzą sobie z prowadzeniem pacjentów po leczeniu onkologicznym - dodawał.

Innymi sobotnimi tematami kongresu były diabetologia, choroby naczyń, lipidologia, gastroenterologia, choroby zakaźne i kardiologia.

- Musimy zrobić wszystko, by zapewnić odpowiednią prewencję udarów – apelowała prof. Janina Stępińska. Chodzi nie tylko o prewencję pierwotną udarów, ale i o wtórną, to jest zapewnienie, by po pierwszym incydencie udarowym nie dochodziło do następnych – dodawała.

Na konieczność lepszej współpracy między lekarzami rodzinnymi zwracała uwagę prof. Krystyna Widecka, hipertensjolog. – Większość przypadków nadciśnienia może być prowadzona przez lekarzy rodzinnych. Do hipertensjologa trafiać powinny najtrudniejsze przypadki nadciśnienia opornego.

Sporo uwagi lekarze wszystkich specjalności zwracali na zapobieganie otyłości. –Troska o zdrowy styl życia to w Polsce troska o lekarzy wszystkich niemal specjalności, nawet mojej – mówi prof. Maciej Wilczak, kierownik Zakładu Edukacji Medycznej UM w Poznaniu, ginekolog. – Okazuje się, że otyłość powoduje zaburzenia funkcji seksualnych.

Top Medical Trends to największa impreza branży, organizowana po raz ósmy. W tym roku w Poznaniu pojawi się 3,5 tys. lekarzy. W imprezie udział weźmie 97 wykładowców, 15 konsultantów krajowych, 23 prezesów medycznych towarzystw naukowych. Kongres składa się z 20 sesji naukowych i 7 sesji satelitarnych.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.