Skuteczność mykofenolanu mofetylu w stwardnieniu rozsianym
Autor: Marzena Jaskot
Data: 27.05.2013
Źródło: Michel L, Vukusic S, De Seze J, i wsp. Mycophenolate mofetil in multiple sclerosis: a multicentre retrospective study on 344 patients. J Neurol Neurosurg Psychiatry; doi:10.1136/jnnp-2013-305298.
Tagi: | stwardnienie rozsiane |
Michel i wsp. zbadali skuteczność mykofenolanu mofetylu w grupie 344 pacjentów ze stwardnieniem rozsianym. Po włączeniu mykofenolanu mofetylu średnia liczba nawrotów choroby w przeliczeniu na rok spadła spadła trzykrotnie względem okresu kontrolnego.
Mykofenolan mofetylu to lek immunosupresyjny, którego działanie wynika z blokowania syntezy guaniny, która jest niezbędna dla namnażania się limfocytów B i T. Uważa się, że spadek stężenia przeciwciał związany ze stosowaniem mykofenolanu mofetylu utrudnia przechodzenie limfocytów z krwi do tkanek. Mykofenolan mofetylu jest stosowany nie tylko w neurologii, ale również w reumatologii, nefrologii i dermatologii. Michel i wsp. uznali, że choć nie brak informacji o bezpieczeństwie stosowania mykofenolanu mofetylu w stwardnieniu rozsianym, uzupełnienia wymaga wiedza na temat jego skuteczności. W ramach podjętego projektu Michel i wsp. zbadali retrospektywnie skuteczność mykofenolanu mofetylu w grupie 344 pacjentów ze stwardnieniem rozsianym. Średnia długość okresu obserwacyjnego od włączenia mykofenolanu mofetylu wyniosła 25 miesięcy. Za główny wyznacznik skuteczności przyjęto spadek średniej liczby nawrotów stwardnienia rozsianego na rok względem okresu kontrolnego (ARR, annualised relapse rate). Wykazano, że liczba nawrotów na rok bez leczenia mykofenolanem mofetylu wynosiła 1.11, a po jego włączeniu spadła do 0.35 (p < 0.0001). U pacjentów przyjmujących wcześniej inne terapie modyfikujące przebieg choroby przez rok od momentu włączenia mykofenolanu mofetylu nie stwierdzono postępu niepełnosprawności mierzonej skalą EDSS (Expanded Disability Status Scale). Działania niepożądane wystąpiły u 11% chorych i najczęściej dotyczyły przewodu pokarmowego. Według Michel i wsp. mykofenolan mofetylu można w stwardnieniu rozsianym uznać za opcję terapeutyczną alternatywną względem standardowego leczenia immunosupresyjnego.