Województwo lubelskie najlepsze pod względem wykonywania trombektomii
Jak wynika z trwającego w latach 2017–2023 badania pilotażowego, województwo lubelskie znajduje się na pierwszym miejscu w Polsce pod względem wykonywania zabiegów trombektomii. – Te wyniki to sukces na skalę europejską – komentuje wyniki pilotażu prof. Konrad Rejdak.
Udar mózgu jest drugą najczęstszą przyczyną zgonu i pierwszą przyczyną niesprawności wśród osób dorosłych. Ok. 87 proc. wszystkich udarów mózgu stanowią udary niedokrwienne. Trombektomia mechaniczna jest uznawana za najskuteczniejszą metodę leczenia udaru.
Jak okazało się po przeanalizowaniu wyników badania pilotażowego, województwo lubelskie znalazlo się na pierwszym miejscu w Polsce pod względem wykonywania zabiegów trombektomii. Na Lubelszczyźnie udało się stworzyć znakomity system opieki nad pacjentami z chorobami neurologicznymi, a w szczególności z udarem.
– Te wyniki to sukces na skalę europejską – powiedział Polskiemu Radiu Lublin prof. Konrad Rejdak, kierownik Oddziału Neurologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 4 Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, konsultant wojewódzki w zakresie neurologii. – Tak wysoki poziom wykonanych procedur znany jest na przykład w Bawarii i w innych bardzo rozwiniętych rejonach Europy. To wskazuje, że na Lubelszczyźnie udało się stworzyć świetny system opieki nad pacjentami z chorobami neurologicznymi, a w szczególności z udarem – chorobą groźną dla życia i zdrowia – stwierdził.
Zdaniem prof. Konrada Rejdaka sukces wynika z tego, że udało się stworzyć sieć szpitali doskonale ze sobą współpracujących. – Trzy jednostki – czyli Uniwersytecki Szpital Kliniczny nr 4, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego oraz Szpital Wojewódzki im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu – realizowały ten pilotaż, który się zakończył, ale procedury będą wykonywane w ramach koszyka świadczeń.
Przeczytaj także: „NIK o pilotażu trombektomii mechanicznej – z procedury skorzystało tylko 4,5 proc. osób z udarem”.