Specjalizacje, Kategorie, Działy

Zaktualizowane wytyczne GOLD 2019: co zostało potwierdzone, co się zmieniło?

Udostępnij:
POCHP stanowi obecnie czwartą przyczynę zgonów na świecie. W 2012 roku na tę chorobę zmarło 3 mln osób. POCHP to obciążenie ekonomiczne. Według szacunków w choroby układu oddechowego to 6 procent budżetu zdrowotnego UE z POCHP stanowiącym 56 procent, czyli blisko 37 mld euro.
Zespół światowych ekspertów GOLD ponownie pochylił się nad POCHP w raporcie 2019 stwierdzając ponownie, że choroba ta jest powszechnym, możliwym do zapobiegania i leczenia schorzeniem. Jednocześnie charakteryzuje się utrwalonymi objawami oddechowymi oraz ograniczeniami w przepływie powietrza, które wiążą się z nieprawidłowościami w pęcherzykach płucnych zazwyczaj spowodowanymi znaczącym narażeniem na szkodliwe cząsteczki lub gazy.

Zaktualizowane wytyczne zostały zorganizowane w 6 rozdziałach: definicja oraz przegląd, diagnoza i ocean wstępna, terapia podtrzymująca oraz zapobieganie wsparte dowodami, prowadzenie stabilnego POCHP, postępowanie z zaostrzeniami oraz POCHP i choroby współistniejące.

Jak wskazuje zespół ekspertów, choć palenie papierosów jest najlepiej przebadanym czynnikiem ryzyka zachorowania na POCHP, to jednak nie jest to jedyny czynnik i istnieją dowody wskazujące, że również u osób niepalących mogą wystąpić ograniczenia w przepływie powietrza.

GOLD przykłada ogromną wagę do spirometrii wysokiej jakości, która jest kluczowa do diagnozy. Wytyczne potwierdzają, że stosunek FEV/FVC mniej niż 0,70 jest kluczowy do potwierdzenia utrwalonych ograniczeń w przepływie powietrza.

GOLD potwierdza, że narzędzie oceny, które pojawiło się w 2011 roku, czyli klasyfikacja grup chorych ABCD stanowi ważny krok naprzód wobec oparcia się jedynie na badaniu spirometrycznym we wcześniejszych wersjach rekomendacji. W zaktualizowanych wytycznych pojawiło się nowe podeście do tej oceny. W nowym schemacie poza spirometrią w celu oceny ciężkości ograniczeń w przepływie powietrza pacjent powinien przejść ocenę duszności za pomocą mMRC lub objawów przy wykorzystaniu CAT. Pod uwagę powinny być brane również umiarkowane i ciężkie zaostrzenia także te przed hospitalizacją.

GOLD definiuje ostry przebieg zaostrzeń jako ostre pogorszenie objawów oddechowych, które skutkują koniecznością dodatkowego leczenia. Zaostrzenia klasyfikowane są jako łagodne, umiarkowane i ciężkie. Te ostatnie mogą wiązać się z ostrą niewydolnością oddechową.

GOLD podkreśla również wagę podejścia do pacjentów z POCHP i chorobami współistniejącymi. Obecność innych schorzeń nie wyklucza rekomendowanego leczenia POCHP, schorzenia współistniejące powinny być leczone w zgodzie z istniejącymi dla nich standardami pomimo współwystępowania z POCHP.
 
Patronat naukowy portalu:

prof. dr hab. n. med. Halina Batura-Gabryel, kierownik Katedry i Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.