Dobry cholesterol może zwiększać ryzyko choroby nerek u kobiet z cukrzycą
Bardzo wysoki, ale też bardzo niski poziom cholesterolu HDL-C określanego jako lipoproteiny o dużej gęstości wiąże się z wyższym ryzykiem chorób nerek u kobiet z cukrzycą typu 2.
Badanie zostało przeprowadzone przez prof. Huabina Wanga z Wydziału Laboratorium Klinicznego Szpitala Jinhua, Zhejiang University School of Medicine, Jinhua w Chinach i zostało opublikowane w „Scientific Reports”.
Wykazało silny związek między niskim poziomem HDL-C a ryzykiem choroby nerek związaną z cukrzycą.
Naukowcy przeprowadzili przekrojowe badanie obserwacyjne 936 pacjentów z Oddziału Endokrynologii w szpitalu Jinhua zmagających się z cukrzycą typu 2 (średni wiek pacjenów wynosił ok. 60 lat, w badaniu wzieło udział 41 proc. kobiet, w tym 33 proc. z cukrzycową chorobą nerek). Badanie trawało od września 2020 r. do lipca 2021 r.
Aby zbadać związek między poziomami HDL-C a ryzykiem cukrzycowej choroby nerek, naukowcy wykorzystali regresję logistyczną do oceny ciągłych i kategorycznych powiązań oraz ograniczoną krzywą sześcienną splajnu do oceny asocjacji nieliniowej.
Poziomy HDL-C podzielono na cztery grupy, przy czym 0,40–0,96 mmol/l odpowiada najniższemu kwartylowi, a 1,32–6,27 mmol/l odpowiada najwyższemu kwartylowi.
Naukowcy zaobserwowali związek w kształcie litery U między poziomami HDL-C a ryzykiem cukrzycowej choroby nerek (P nieliniowe = 0,010) i wybrali dwie wartości progowe 0,95 i 1,54 mmol/l.
Badanie wykazało, że ryzyko rozwoju cukrzycowej choroby nerek było większe, gdy poziom HDL-C wynosił <0,95 mmol/l lub >1,54 mmol/l. W porównaniu z pacjentami z poziomem HDL-C w zakresie 0,95–1,54 mmol/l osoby z bardzo wysokim i bardzo niskim poziomem HDL-C miały odpowiednio o 128 proc. i 77 proc. większe ryzyko cukrzycowej choroby nerek.
Naukowcy podkreślili, że „związek ten był silniejszy u kobiet (P = 0,006) niż u mężczyzn (P = 0,054), po uwzględnieniu czynników zakłócających”.
Dodali, że poziom HDL-C jako zmienna ciągła nie był związany z ryzykiem choroby nerek (P = 0,902).
Jak stwierdzili autorzy badania, chociaż HDL-C (tzw. dobry cholesterol) jest ogólnie uważany za czynnik ochronny układu sercowo-naczyniowego, to jednak przy bardzo wysokich poziomach ten efekt ochronny nie wydaje się właściwy i może być związany ze zwiększonym ryzykiem cukrzycowej choroby nerek.