Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Głodni ze stresu ►

Udostępnij:

W 2023 r. Narodowy Fundusz Zdrowia wydał 3,8 mld zł na leczenie chorób powiązanych z otyłością. Ponieważ zgodnie z przewidywaniami za dziesięć lat liczba chorych się podwoi, wydatki również wzrosną dwukrotnie... NFZ stawia zatem na edukację dotyczącą profilaktyki otyłości, w tym zrozumienia jedzenia emocjonalnego.

  • Nadwaga i otyłość dotyczą coraz większej liczby Polaków. W 2022 roku na chorobę otyłościową cierpiało 16 proc. mężczyzn i 12 proc. kobiet. Przewiduje się, że w 2035 roku będzie to odpowiednio: ponad 35 proc. i ponad 25 proc.
  • Podjadanie w stresie jest jednym z mechanizmów prowadzących do niekontrolowanego jedzenia
  • NFZ przygotował film edukacyjny, który wyjaśnia mechanizm emocjonalnego jedzenia i pomaga lepiej zrozumieć własne nawyki żywieniowe oraz zadbać o zdrowie

Nadwaga i otyłość – rośnie problem, rosną koszty

Otyłość stanowi jedno z głównych wyzwań zdrowia publicznego zarówno w Polsce, jak i na świecie. Z prognoz dla Polski wynika, że w 2035 roku ponad 35 proc. dorosłych mężczyzn i ponad 25 proc. dorosłych kobiet będzie chorych na otyłość. Co więcej, otyłość generuje ogromne koszty zdrowotne – w 2023 roku NFZ wydał 3,8 miliarda złotych na leczenie chorób powiązanych z nadmierną masą ciała.

Choć przyczyn nadwagi i otyłości jest wiele, jednym z czynników może być emocjonalne jedzenie – mechanizm, w którym sięgamy po jedzenie nie dlatego, że jesteśmy głodni, ale po to, by rozładować napięcie czy poprawić sobie nastrój.

NFZ tłumaczy mechanizm podjadania emocjonalnego

Kiedy odczuwamy stres, zmęczenie lub smutek, nasz mózg szuka szybkiego sposobu na poprawę samopoczucia. Słodkie i tłuste produkty aktywują układ nagrody, dając chwilową ulgę. Z czasem organizm zaczyna kojarzyć stres z potrzebą jedzenia, a to może prowadzić do niekontrolowanego podjadania.

– Bądźmy dla siebie wyrozumiali! Zmiana stylu życia powinna być stopniowa, długotrwała i dopasowana do realnych możliwości na tu i teraz – mówi mgr Baszar El-Helou, ekspert dietetyki z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny.

Aby pomóc lepiej zrozumieć ten mechanizm i nad nim zapanować, NFZ przygotował film „Podjadasz w stresie? Sprawdź, zanim sięgniesz po kolejny kęs!”. Materiał z cyklu edukacyjnego „Zdrowie na pierwszym planie”, dostępny na kanale YouTube Akademia NFZ, wyjaśnia, dlaczego jemy pod wpływem emocji i jak nad tym zapanować.


Menedzer Zdrowia youtube

 
 
 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.