Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Nowe leki przeciwcukrzycowe a zaostrzenia POChP

Udostępnij:

Nowe badanie opublikowane w „JAMA Internal Medicine” sprawdziło, który z leków przeciwcukrzycowych (SGLT-2i, GLP-1RA czy DPP-4i) najlepiej chroni przed ciężkimi zaostrzeniami przewlekłej obturacyjnej choroby płuc u pacjentów z cukrzycą typu 2, wymagających leczenia sterydami systemowymi lub hospitalizacji.

W ostatnich latach pojawiły się doniesienia, że niektóre leki przeciwcukrzycowe, takie jak inhibitory kotransportera sodowo-glukozowego 2 (SGLT-2i) i analogi glukagonopodobnego peptydu 1 (GLP-1RA), mogą przynosić korzyści pacjentom z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc.

Wyniki badania pokazały, że:

 pacjenci przyjmujący SGLT-2i mieli o 19 proc. mniejsze ryzyko zaostrzenia POChP w porównaniu z tymi, którzy przyjmowali DPP-4i,

 w grupie GLP-1RA ryzyko zaostrzenia POChP było o 14 proc. niższe niż w grupie DPP-4i,

 nie zaobserwowano istotnych różnic w częstości zaostrzeń POChP między pacjentami przyjmującymi SGLT-2i a tymi, którzy otrzymywali GLP-1RA.

Wyniki potwierdziły się również w dodatkowych analizach, które uwzględniały różne czynniki, takie jak wiek, płeć i nasilenie POChP.

Badanie to sugeruje, że SGLT-2i i GLP-1RA mogą być preferowanymi lekami przeciwcukrzycowymi u pacjentów z cukrzycą typu 2 i aktywną POChP, ponieważ zmniejszają one ryzyko jej zaostrzeń. Oczywiście wybór konkretnego leku powinien być indywidualizowany dla każdego pacjenta, z uwzględnieniem wszystkich czynników ryzyka i korzyści.

Pulmonologia subskrybuj newsletter

 
 
 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.