
Semaglutyd kontra tirzepatyd
Tagi: | semaglutyd, tirzepatyd, cukrzyca |
W badaniu opublikowanym na łamach „Jama Internal Medicine” sprawdzano, jakie są różnice w utracie wagi u pacjentów z otyłością i nadwagą przyjmujących tirzepatyd w porównaniu z semaglutydem. Wyniki okazały się zaskakujące.
Światowa Organizacja Zdrowia definiuje nadwagę i otyłość jako nieprawidłowe i nadmierne nagromadzenie tkanki tłuszczowej w organizmie człowieka, które stanowi zagrożenie dla zdrowia. Otyłość została uznana za chorobę przewlekłą, co nakłada na lekarzy etyczny obowiązek jej rozpoznawania i leczenia. Zarówno nadwaga, jak i (przede wszystkim) otyłość są głównymi czynnikami ryzyka cukrzycy, nadciśnienia tętniczego czy chorób sercowo-naczyniowych, a im większy wskaźnik masy ciała (BMI), tym większe ryzyko wielu chorób i umieralność. W Polsce otyłość dotyczy co piątego Polaka, a nadwaga ponad połowy rodaków.
Współcześnie istnieje skuteczna farmakoterapia używana do wspomagania leczenia otyłości, szczególnie dla pacjentów ze współistniejącą cukrzycą typu 2. Leki z grupy analogów GLP-1 są częstym wyborem. Pojawia się zatem pytanie, czy jakaś substancja czynna ma przewagę i jest skuteczniejsza od reszty?
W badaniu opublikowanym na łamach „Jama Internal Medicine” sprawdzano, jakie są różnice w utracie wagi u pacjentów z otyłością i nadwagą przyjmujących tirzepatyd w porównaniu z semaglutydem. Do badania włączono 18 386 osób, 52,0 proc. pacjentów miało cukrzycę typu 2. Średnia masa ciała na początku badania wynosiła 110 kg. Średnia zmiana masy ciała w trakcie leczenia wyniosła –5,9 proc. dla tirzepatydu w porównaniu z –3,6% dla semaglutydu po 3 miesiącach, –10,1% w porównaniu z –5,8% po 6 miesiącach i –15,3% w porównaniu z –8,3% po 12 miesiącach. Zaobserwowano większą redukcję masy ciała u osób bez cukrzycy typu 2 w porównaniu z osobami z cukrzycą typu 2.
Podstawowe przyczyny tego zjawiska nie są jasne. Częstość występowania działań niepożądanych ze strony przewodu pokarmowego była podobna w obu grupach.
Podsumowując, u pacjentów przyjmujących tirzepatyd stwierdzono istotnie większe prawdopodobieństwo osiągnięcia utraty masy ciała (≥5 proc.). Na podstawie powyższego badania można założyć, że tirzepatyd ma przewagę nad semaglutydem w skutecznej redukcji wagi. Konieczne są dalsze prace mające na celu porównanie wpływu tych dwóch leków na inne kluczowe punkty końcowe (np. redukcję poważnych niepożądanych zdarzeń sercowo-naczyniowych).