Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Sotagliflozyna pomaga w leczeniu anemii

Udostępnij:

Sotagliflozyna, podwójny inhibitor kotransportera sodowo-glukozowego 1 i 2, szybko poprawia poziom hemoglobiny u pacjentów z cukrzycą typu 2 (T2D) i umiarkowaną lub ciężką przewlekłą chorobą nerek (PChN), niezależnie od tego, czy niedokrwistość występowała na początku leczenia.

Środki stymulujące erytropoezę mogą podwyższać poziom hemoglobiny i zwiększają również ryzyko wystąpienia poważnych zdarzeń sercowo-naczyniowych, co utrudnia leczenie anemii u pacjentów z przewlekłą chorobą nerek i cukrzycą typu 2. Naukowcy przeprowadzili analizę post hoc połączonych danych z dwóch badań klinicznych, porównując wpływ sotagliflozyny (200 mg i 400 mg) z placebo na poziom hemoglobiny u pacjentów z cukrzycą typu 2 i z przewlekłą chorobą nerek w stadiach III–IV, u których występowała lub nie występowała anemia.

Anemię zdefiniowano jako wyjściowy poziom hemoglobiny <13 mg/dl u mężczyzn i <12 mg/dl u kobiet. Skuteczność sotagliflozyny w porównaniu z placebo w zakresie poprawy poziomu hemoglobiny oceniano w 26. tygodniu.

Wśród 1064 przeanalizowanych pacjentów średni poziom hemoglobiny na początku badania wynosił 12,7 g/dl; u 493 pacjentów (46,3 proc.; średni wiek 68 lat; 46 proc. kobiet) na początku badania stwierdzono anemię. W porównaniu z placebo dawka sotagliflozyny wynosząca 200 mg i 400 mg zwiększyła średnie stężenie hemoglobiny od wartości początkowej do 26. tygodnia odpowiednio o 0,39 g/dl i 0,41 g/dl ( P <0,0001).

Wpływ sotagliflozyny w porównaniu z placebo na poziom hemoglobiny był podobny u pacjentów z niedokrwistością i bez niedokrwistości na początku badania (interakcja P = 0,062), natomiast w porównaniu z placebo leczenie sotagliflozyną spowodowało wzrost średniego poziomu hemoglobiny o 0,27 g/dl u uczestników z niedokrwistością i o 0,50 g/dl u uczestników bez niedokrwistości.

Sotagliflozyna znacząco zwiększyła prawdopodobieństwo ustąpienia anemii w ciągu 26 tygodni u uczestników, u których choroba wystąpiła na początku badania (współczynnik szans 1,95; P = 0,017). Okazała się też bezpieczna i dobrze tolerowana zarówno przez osoby z anemią, jak i bez niej.

– Sotagliflozyna zwiększała stężenie hemoglobiny u pacjentów z cukrzycą typu 2 i przewlekłą chorobą nerek, co potwierdza jej potencjalne zastosowanie w leczeniu anemii w tej populacji, oprócz znanych efektów ochronnych na układ sercowo-naczyniowy – napisali autorzy badania, którym kierował Vikas S. Sridhar z Toronto General Hospital Research Institute. Wyniki badania zostały opublikowane online w „Diabetes, Obesity and Metabolism”.

Menedzer Zdrowia twitter

 
 
 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.