Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Bezpłatne szczepienia przeciwko krztuścowi dla kobiet w ciąży

Udostępnij:

Od 15 października kobiety między 27. a 36. tygodniem ciąży będą mogły skorzytać z bezpłatanych szczepień przeciwko krztuścowi. Odbędą się w podstawowej opiece zdrowotnej w schemacie jednodawkowym – bez dodatkowych skierowań i zaświadczeń.

  • Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami minister zdrowia Izabela Leszczyna podpisała obwieszczenie umożliwiające bezplatne szczepienie przeciwko krztuścowi kobietom w ciąży – będzie obowiązywało od 15 października
  • Szczepienia przeciwko krztuścowi są kobietom w ciąży zalecane – były do tej pory płatne. Zdecydowano się jednak to zmienić i finansować szczepienia ze względu na coraz częstsze zachorowania na krztusiec
  • Od początku roku do końca września na krztusiec zachorowało niemal 17 tys. osób – kilkanaście razy więcej niż w 2023 r.

Krztusiec bezpośrednio zagraża dzieciom, które jeszcze nie zostały zaszczepione. Pierwszą dawkę obowiązkowego szczepienia ochronnego dziecko otrzymuje dopiero w drugim miesiącu życia. Tymczasem szczepienie kobiet w ciąży chroni dzieci od chwili narodzin.

Szczepienia bądą się odbywać w przychodniach POZ
Bezpłatne szczepienie obejmuje kobiety między 27. a 36. tygodniem ciąży. Będą one mogły się zaszczepić w schemacie jednodawkowym – bez dodatkowych skierowań i zaświadczeń. O kwalifikacji do szczepienia zdecyduje lekarz podstawowej opieki zdrowotnej.

Jeśli ciąża będzie zagrożona przedwczesnym porodem, kobieta będzie mogła się zaszczepić już po 20. tygodniu ciąży – o tym zdecyduje lekarz, który prowadzi ciążę.

Przychodnie POZ mogą zamówić szczepionkę przeciwko krztuścowi samodzielnie w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.

Więcej zachorowań na krztusiec
Krztusiec jest ostrą chorobą zakaźną układu oddechowego o charakterze nawracającym, która łatwo szerzy się z osoby na osobę drogą powietrzno-kropelkową poprzez kropelki wytwarzane podczas kaszlu, kichania, mówienia itp.


Objawy (pojawiają się 7–10 dni po zakażeniu) to gorączka, katar i łagodny kaszel stopniowo przekształcający się w kaszel napadowy, który utrzymuje się nawet do 2–4 tygodni. U niemowląt napad kaszlu może zakończyć się całkowitym bezdechem lub drgawkami, złamaniami żeber, dlatego krztusiec opisywany jest jako najbardziej niebezbnapieczna choroba dla tej grupy wiekowej.

U młodzieży i osób dorosłych przebieg zachorowania jest zwykle łagodniejszy, co powoduje, że postawienie prawidłowej diagnozy może być utrudnione.

Od początku roku do końca września zarejestrowano w Polsce 16,8 tys. przypadków krztuśca. W 2023 r. było to 927 zachorowań. 


Przeczytaj także: „Nowy wykaz zalecanych i finansowanych szczepień ochronnych”.

Menedzer Zdrowia facebook

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.