Specjalizacje, Kategorie, Działy

Ból związany z endometriozą: skuteczny kolejny analog GnRH

Udostępnij:
Endometrioza jest jednym z najczęstszych problemów ginekologicznych, dotykający aż 10-15% kobiet w wieku reprodukcyjnym. Schorzenie jest główną przyczyną (ok. 70% przypadków) bólu w obrębie miednicy mniejszej. Niejednokrotnie dolegliwości bólowe w istotny sposób zmniejszają jakość życia, dlatego bardzo ważne jest odpowiednie postępowanie przeciwbólowe.
Nie zawsze powszechnie dostępne środki, m. in. te z I i II stopnia drabiny analgetycznej działają satysfakcjonująco. Na łamach prestiżowego Human Reproduction ukazało się badanie niosące optymistyczne wieści - nowy lek wykazał się bowiem wysoką skutecznością w zwalczaniu bólu związanego z endometriozą.

Zespół badaczy z Niemiec, Holandii i Japonii przeprowadził randomizowane badanie z podwójnie ślepą próbą oceniające skuteczność i bezpieczeństwo ASP 1707 (analog GnRH), do którego zakwalifikował 532 pacjentki z endometriozą i towarzyszącym bólem w obrębie miednicy mniejszej. Pacjentkom podawano placebo (n=88), leuprorelinę (n=89) lub ASP 1707 w dawkach 3mg (n=86), 5mg (n=91), 10mg (n=90) i 15mg (n=88) przez 24 tygodnie. Nasilenie bólu mierzono w skali 0-10, gdzie 0 oznacza brak bólu, a 10 najsilniejszy z możliwych.

Po 12 tygodniach leczenia uzyskano zmniejszenie nasilenia bólu w obrębie miednicy mniejszej o 1,56 w grupie placebo oraz kolejno 1,63, 1,93, 2,29 i 2,13 w grupach otrzymujących wzrastające dawki nowego analogu GnRH. Efekt przeciwbólowy testowanego leku okazał się jeszcze silniejszy przy bólach menstruacyjnych (zmniejszenie nasilenia bólu o 1,50 w grupie placebo vs. 2,72, 2,85, 3,97 i 4,18 w grupach badawczych). Powyższe wyniki okazały się istotne statystycznie (p odpowiednio 0,001 i <0,001) i efekt leczenia obserwowany w 12. tygodniu utrzymywał się do końca 24. tygodnia. Przy stosowaniu analogów GnRH i związanej z tym supresji uwalniania estrogenów istnieje ryzyko zmniejszenia gęstości mineralnej kości - ASP 1707 pod tym względem wykazał się istotnie większym bezpieczeństwem stosowania od leuproreliny.

Im więcej opcji leczniczych dla pacjentek z endometriozą tym lepiej, szczególnie że problem jest powszechny i dotyka wielu kobiet. Wciąż jednak wiemy za mało na temat przyczyn endometriozy, a bogatsza wiedza na ten temat z pewnością pomogłaby w opracowaniu leczenia przyczynowego.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.