Specjalizacje, Kategorie, Działy

Dwuskładnikowa antykoncepcja skuteczna w leczeniu hiperplazji endometrium

Udostępnij:
Rak endometrium jest najczęstszym nowotworem żeńskiego układu rozrodczego, do którego może prowadzić obecność hiperplazji endometrium z lub bez atypii, która z kolei jest najczęściej spowodowana nadmierną ekspozycją na estrogeny bez jednoczesnego działania gestagenów (do takich stanów może należeć np. zespół policystycznych jajników, leczenie tamoksyfenem lub hormonalna terapia zastępcza).
W większości przypadków, zwłaszcza bez atypii, leczenie obejmuje stosowanie doustne gestagenów lub wkładki wewnątrzmacicznej uwalniającej lewonorgestrel.

Naukowcy z Pekinu wykazali, że skuteczna może okazać się dwuskładnikowa niskodawkowa doustna antykoncepcja. Przeprowadzili oni analizę wyników 216 kobiet leczonych preparatem dwuskładnikowym oraz 93 leczonych samym gestagenem.

Wśród kobiet otrzymujących gestagen w połączeniu z estrogenem odsetek remisji hiperplazji bez atypii wyniósł 93,52% w porównaniu z 86,02% w grupie leczonej wyłącznie gestagenem (p=0,032), przy czym kobiety leczone dwuskładnikowo w sposób cykliczny częściej osiągały remisję w porównaniu z kobietami leczonymi w sposób ciągły (95,11% vs. 84,38%, p=0,039). Co bardzo istotne, wykazano przewagę leczenia opartego na preparacie dwuskładnikowym także w zakresie odsetka klinicznie rozpoznanych ciąż (41,83% vs. 30%, p=0,054), co niebagatelne znaczenie dla kobiet pragnących zajść w ciążę po leczeniu. Nie odnotowano natomiast istotnej różnicy w odsetku poronień (25,29% vs. 29,63%, p=0,654) i żywych urodzeń (31,25% vs. 21,11%, p=0,074).
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.