Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Leczenie cukrzycy może zmniejszyć częstość występowania mięśniaków macicy

Udostępnij:

U kobiet w średnim wieku leczenie cukrzycy, zwłaszcza metforminą, związane jest z mniejszą częstością występowania mięśniaków macicy. Zależność ta może się różnić – istotny jest status menopauzalny.

Wcześniejsze badania dostarczyły niejednoznacznych dowodów dotyczących powiązań między ryzykiem wystąpienia mięśniaków macicy a wskaźnikami zdrowia kardiometabolicznego, takimi jak stężenie insuliny na czczo, stężenie glukozy na czczo i cukrzyca. Naukowcy przeprowadzili prospektywne badanie kohortowe, aby zbadać związek między poziomami kardiometabolicznych biomarkerów we krwi na czczo, cukrzycą i jej leczeniem a częstością występowania nowych diagnoz mięśniaków u kobiet w średnim wieku.

W badaniu wzięły udział uczestniczki kohorty badania Study of Women's Health Across the Nation, które zgłosiły rozpoznanie mięśniaków w momencie rekrutacji oraz podczas 13 wizyt kontrolnych.

Podczas każdej wizyty mierzono poziom glukozy, insuliny i globuliny wiążącej hormony płciowe (SHBG) w próbkach krwi pobranych na czczo, a następnie obliczano ocenę homeostatycznego modelu insulinooporności (HOMA-IR).

Do oszacowania współczynników ryzyka (HR) dla związków biomarkerów i cukrzycy z rozpoznaniem mięśniaków, skorygowanych o dane demograficzne i korzystanie z opieki zdrowotnej, zastosowano modele przeżycia w czasie dyskretnym.

Naukowcy w badaniu zidentyfikowali 2570 kwalifikujących się kobiet (mediana wieku 45 lat; 45 proc. kobiet w okresie okołomenopauzalnym), spośród których około 3 proc. miało cukrzycę na początku badania. Cukrzyca wiązała się z 28 proc. niższym ryzykiem wystąpienia nowych rozpoznań mięśniaków (skorygowany współczynnik ryzyka 0,72).

Związek ten był szczególnie silny wśród uczestniczek z leczoną cukrzycą, zwłaszcza metforminą, u których częstość występowania mięśniaków zgłaszanych przez pacjentów była o 51 proc. niższa niż u osób bez cukrzycy. Szacunki miały jednak szerokie przedziały ufności sugerujące niepewność.

Zmienne w czasie poziomy HOMA-IR, SHBG, insuliny i glukozy nie były istotnie związane z nową diagnozą mięśniaków.

Po podziale według statusu menopauzalnego wyższy wskaźnik HOMA-IR i poziom insuliny wiązały się z większą częstością diagnozowania mięśniaków w okresie przedmenopauzalnym, ale nie w okresie okołomenopauzalnym.

– Nasze odkrycia stanowią wstępny dowód wskazujący na ochronny związek między cukrzycą a ryzykiem wystąpienia mięśniaków – napisali autorzy badania, którym kierowała Susanna D. Mitro z Wydziału Badań Naukowych Kaiser Permanente (Pleasanton, Kalifornia). Wyniki badania opublikowano w internetowym wydaniu czasopisma „The Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism”.

Menedzer Zdrowia facebook

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.