Specjalizacje, Kategorie, Działy

Palenie w czasie ciąży zwiększa ryzyko złamań u noworodków i niemowląt

Udostępnij:
Palenie przez ciężarną wpływa negatywnie na rozwój układu ruchu u potomstwa. Dotychczas jednak niewiele badań podjęło się oceny ryzyka złamań u dzieci po wewnątrzmacicznej ekspozycji na dym tytoniowy.
W badaniu przeanalizowano dane z rejestru szwedzkiej służby zdrowia. Analizą objęto około 1,6 mln ciężarnych i ich potomstwo w latach 1983 - 2000. W przypadku około 23% ciąż odnotowano ekspozycję na dym tytoniowy w trakcie wczesnego okresu ciąży. Pierwotnym punktem końcowym była ocena wpływu ekspozycji na dym tytoniowy na wystąpienie złamań do 32. roku życia.
Dzieci eksponowane w ciąży na dym tytoniowy miały większe ryzyko złamań przed ukończeniem pierwszego roku życia w porównaniu z grupą kontrolną (hazard względny [ang. hazard ratio, HR] = 1,27; 95% przedział ufności [ang. confidence interval, CI]: 1,12-1,45), jednak nie odnotowano istotnego związku u dzieci od roku do 5 lat, a od 5. do 32. roku życia ponownie ekspozycja w czasie ciąży na dym tytoniowy zwiększała ryzyko złamania. W przypadku noworodków i niemowląt ryzyko było zależne od liczby wypalanych papierosów w ciągu dnia przez matkę: im było ich więcej, tym większe ryzyko złamania. Podobnej zależności nie zaobserwowano w późniejszym wieku. Jak podkreślają autorzy, wpływ palenia papierosów ma największy wpływ na ryzyko złamań na wczesnym etapie rozwoju. Z czasem rola ekspozycji na palenie w trakcie ciąży znaczenie maleje, a czynniki środowiskowe i cechy rodzinne zaczynają odgrywać większą rolę.
Artykuł „Maternal smoking during pregnancy and fractures in offspring: national register based sibling comparison study” jest dostępny w trybie open access na stronie BMJ.
 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.