Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Powołano Zespół do spraw poprawy jakości opieki okołoporodowej w zakresie laktacji

Udostępnij:
5 stycznia rozpoczął działalność ministerialny Zespół do spraw poprawy jakości opieki okołoporodowej w zakresie poradnictwa laktacyjnego, który wypracuje rozwiązania w tym zakresie.
W środę, 4 stycznia w Dzienniku Urzędowym Ministerstwa Zdrowia ukazało się zarządzenie dotyczące powołania Zespołu do spraw poprawy jakości opieki okołoporodowej w zakresie poradnictwa laktacyjnego. Ma on pełnić rolę pomocniczą dla ministra właściwego do spraw zdrowia.

Kto znajdzie się w zespole?
Jak czytamy w zarządzeniu, zespołem pokieruje zastępca dyrektora Departamentu Zdrowia Publicznego w Ministerstwie Zdrowia.

Ponadto w skład zespołu wejdą: konsultanci krajowi w dziedzinach neonatologii, pediatrii, pielęgniarstwa ginekologicznego i położniczego, pielęgniarstwa pediatrycznego, przedstawiciel Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, przedstawiciel Polskiego Towarzystwa Położnych, przedstawiciel Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Położnych Rodzinnych, przedstawiciel Komitetu Upowszechniania Karmienia Piersią, przedstawiciel Polskiego Towarzystwa Konsultantów i Doradców Laktacyjnych, przedstawiciel Fundacji Rodzić po Ludzku, przedstawiciel Centrum Nauki o Laktacji, przedstawiciel Narodowego Funduszu Zdrowia, przedstawiciel AOTMiT, przedstawiciel Departamentu Lecznictwa w MZ, przedstawiciel Departamentu Rozwoju Kadr Medycznych w MZ oraz sekretarz, którym będzie osoba z Departamentu Zdrowia Publicznego w MZ.

Czym zajmie się zespół?
Zadaniem powołanego zespołu jest przygotowanie i przekazanie ministrowi właściwemu do spraw zdrowia propozycji rozwiązań systemowych w zakresie poprawy jakości poradnictwa laktacyjnego.

Aby wypracować rozwiązania, zespół będzie obradował na posiedzeniach, które odbywają się w trybie zdalnym przy wykorzystaniu środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość. Pierwsze posiedzenie zostanie powołane nie później niż w terminie 14 dni od dnia wejścia w życie zarządzenia.

Udział w zespole ma charakter społeczny, jego członkom za pracę nie przysługuje wynagrodzenie.

Pół roku pracy zespołu
Zespół został powołany przez ministra w celu zrealizowania konkretnego działania, dlatego też po przekazaniu ministrowi zdrowia propozycji rozwiązań systemowych zakończy swoją działalność. Ostateczny termin to 30 czerwca 2023 r.

Zarządzenie wchodzi w życie 5 stycznia 2023 r., a traci moc 1 lipca tego roku.

Przeczytaj także: „Siedmiu na dziesięciu świadczeniodawców dopuszcza się nieprawidłowości w opiece okołoporodowej”

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.