Specjalizacje, Kategorie, Działy

Wenlafaksyna a wady wrodzone płodu

Udostępnij:
Nowe badania sugerują, że stosowanie wenlafaksyny, wiąże się z większą liczbą występowania wad wrodzonych niż jakikolwiek inny lek przeciwdepresyjny przyjmowany w pierwszych miesiącach ciąży.
„Badanie wykazało, że stosowanie przeciwdepresyjnej wenlafaksyny we wczesnej ciąży może być związane z szeregiem wad wrodzonych, takich jak: wady serca, wady mózgu i kręgosłupa, rozszczepieniem podniebienia, spodziectwo i wytrzewieniem” - mówi, dr Jennita Reefhuis, p/o dyrektora Wydziału Wad Wrodzonych i Zaburzeń Dziecięcych CDC w Atlancie.
Badanie wykazało, że stosowanie kilku selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI), w tym sertralina, fluoksetyna, paroksetyna (Paxil) i citalopram, prowadziło do występowania wad wrodzonych. Jednocześnie wykazano, że stosowanie escitalopramu nie miało istotnego wpływu na płód.
Badanie o którym mowa to amerykańskie, wielostanowiskowe populacyjne badanie zapobiegania wadom wrodzonym (NBDPS).
NBDPS jest jednym z największych badań na świecie, które opisuje zarówno czynniki ryzyka wad wrodzonych jak i systematykę i weryfikację przypadków.
Analiza objęła 30 630 przypadków wad wrodzonych i 11 478 niemowląt urodzonych bez wyraźnych wad wrodzonych. Matki w wieku od 12 do 53 lat rodziły od 1997 do 2011 roku.
Naukowcy zbadali powiązania między szeregiem wad wrodzonych a stosowaniem poszczególnych leków przeciwdepresyjnych w kilku klasach, w tym SSRI (citalopram, escitalopram, fluoksetyna, fluwoksamina , paroksetyna, sertralina), SNRI (deswenlafaksyna, duloksetyna , wenlafaksyna) oraz tricykliczna i norepinefryna
W badaniu, stosowanie leków przeciwdepresyjnych we wczesnej ciąży zgłosiło 1562 przypadki (5,1%) i 467 matek z grupy kontrolnej (4,1%).
Analiza wykazała, że różne SSRI były powiązane z różnymi wadami wrodzonymi. Paroksetyna lub fluoksetyna stosowane we wczesnej ciąży miały największy odsetek podwyższonych skorygowanych współczynników szans (AOR) dla określonych wad wrodzonych.
Podwyższone powiązania z fluoksetyną dotyczyły anomalnego powrotu żylnego płuc (APVR) (aOR 2,56; 95% CI 1,10 - 5,93]), zwężenia aorty i malformacji Dandy-Walkera.
Defekty związane z paroksetyną to APVR , zwężenie zastawki płucnej , bezmózgowie i zapalenie czaszki.
 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.