Specjalizacje, Kategorie, Działy

Zakażenie Chlamydią podwaja ryzyko raka jajnika

Udostępnij:
Tagi: chlamydia
Z dwóch niezależnych publikacji wynika, że wcześniejsze zakażenie Chlamydią powoduje podwojenie ryzyka zachorowania na raka jajnika, co przedstawiono podczas dorocznego spotkania (17 kwietnia 2018) Amerykańskiego Stowarzyszenia Badań nad Rakiem (AACR).
Zakażenie Chlamydią jest trudne do zdiagnozowania, ponieważ często jest bezobjawowe. Zespół badaczy użył markera serologicznego do zakażenia Chlamydią - przeciwciał przeciwko Pgp3, który jest złotym standardem do identyfikowania przeszłej i obecnej infekcji Chlamydią.
Badacze podają, że w badaniu kliniczno-kontrolnym przeprowadzonym w Polsce, które objęło 278 pacjentów z rakiem jajnika i 556 osobami w wieku i w grupie kontrolnej, osoby z przeciwciałami przeciwko Pgp3 miały o 63% podwyższone ryzyko raka jajnika (iloraz szans [ OR], 1,63, 95% przedział ufności [CI], 1,20 - 2,22). Gdy wynik dodatni został określony przy wyższym mianie, ryzyko wystąpienia raka jajnika podwoiło się (OR, 2,00; 95% CI, 1,38-2,89).

Wyniki te zostały potwierdzone w innym niezależnym prospektywnym badaniu, w którym wzięło udział 160 kobiet, które ostatecznie rozwinęły raka jajnika i 159 dopasowanych osób kontrolnych. Pacjenci z przeciwciałami przeciwko Pgp3 mieli o 43% zwiększeni ryzyko raka jajnika (OR, 1,43; 95% CI, 0,78-2,63). Ponownie, przy wyższym i bardziej rygorystycznym progu, ryzyko wystąpienia raka jajnika zwiększyło się ponaddwukrotnie (OR, 2,25; 95% CI, 1,07-4,71).
Zarówno w badaniu polskim, jak i w tym prospektywnym badaniu markery innych zakażeń nie wiązały się z podwyższonym ryzykiem raka jajnika. Naukowcy przetestowali markery dla Mycoplasma genitalium , wirusa opryszczki pospolitej 2, wirusa brodawczaka ludzkiego, poliomawirusa, zapalenia wątroby typu B, zapalenia wątroby typu C, wirusa Epsteina-Barr i wirusa cytomegalii.

Fakt, że nie ma związku z przeciwciałami przeciwko innym infekcjom, potwierdza specyficzność związku zakażenia Chlamydią z rakiem jajnika.
Badacze uważają, że konieczne sza dalsze badania dla potwierdzenia związku zakażenia chladydią z rakiem jajnika.
Gdy uzyska się więcej wyników potwierdzających ten związek, konieczne będzie przeprowadzenie dodatkowych badań w celu oceny, czy zachorowalność na raka jajnika można zmniejszyć poprzez leczenie infekcji Chlamydią.
 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.