Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Zespół niespokojnych nóg u kobiet po obustronnym usunięciu jajników

Udostępnij:
W badaniu przeprowadzonym przez amerykańskich naukowców do obserwacji włączono 1653 kobiety, które przed 50. rokiem życia przebyły przed menopauzą obustronne usunięcie przydatków, a wskazanie do ich usunięcia nie dotyczyło nowotworów złośliwych.
Zespół niespokojnych nóg nieproporcjonalnie częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn – możliwe, że wpływ na to mają hormony żeńskie. Na łamach „JAMA Network Open” ukazały się wyniki badania kohortowego dotyczącego związku pomiędzy przebyciem obustronnego usunięcia przydatków przed menopauzą a ryzykiem wystąpienia zespołu niespokojnych nóg.

Badanie przeprowadzili naukowcy z kliniki Mayo w amerykańskim stanie Minnesota. Łącznie do obserwacji włączono 1653 kobiety, które przed 50. rokiem życia przebyły przed menopauzą obustronne usunięcie przydatków, a wskazanie do ich usunięcia nie dotyczyło nowotworów złośliwych. Do analizowanej grupy dobrano w stosunku 1:1 grupę kontrolną odpowiadającą wiekowi.

Kobiety poddane zabiegowi częściej wykazywały przed nim obecność chorób przewlekłych, otyłość, niedokrwistość oraz zespół niespokojnych nóg. Po zabiegu obserwowano zwiększone ryzyko nowego rozpoznania zespołu niespokojnych nóg w porównaniu z grupą kontrolną (HR = 1,44; 95% CI 1,08–1,92). Zastosowanie estrogenów u kobiet po operacji do 46. roku życia nie było związane ze zmniejszeniem ryzyka zespołu niespokojnych nóg.

Przebycie obustronnego usunięcia przydatków u kobiet przed naturalną menopauzą jest związane ze zwiększonym ryzykiem rozpoznania zespołu niespokojnych nóg. Co ważne, w obserwacji nie odnotowano, aby zastosowanie estrogenów mogłoby wpływać na zmniejszenie ryzyka choroby w przyszłości.


Autor notatki: lek. Mikołaj Kamiński
 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.