Zespół słabości zwiększa ryzyko przewlekłych chorób wątroby
Autor: Damian Matusiak
Tagi: | zespół słabości, MASLD, marskość wątroby, rak wątroby |
Wraz z wiekiem rośnie ryzyko wystąpienia wielu chorób, nie wyłączając wątroby. Pojawienie się jednej zwiększa ryzyko i/lub pogarsza rokowanie innej. Idealnym przykładem są zależności opisane w najnowszej publikacji z prestiżowego „Journal of Hepatology”.
Zespół słabości jest częstym - bo dotykającym, wedle szacunków, od 7 do 12 proc. osób powyżej 65. roku życia - zespołem geriatrycznym, charakteryzującym się związanym z wiekiem spadkiem rezerw fizjologicznych układów wielonarządowych, co prowadzi do zwiększonej podatności na rozwój wielu chorób. Jednakże jego wpływ na przewlekłe choroby wątroby pozostaje w dużej mierze niezbadany. Stąd bardzo cenne jest najnowsze badanie przeprowadzone przez wieloośrodkowy zespół badaczy z Chin, którzy podjęli się określenia związku zespołu słabości z ryzykiem wystąpienia stłuszczeniowej choroby wątroby związanej z dysfunkcją metaboliczną, marskości, raka wątroby i zgonów związanych z chorobami wątroby.
Do badania włączono łącznie 339 298 uczestników bez wcześniejszych chorób wątroby z brytyjskiego Biobanku. Wyjściową słabość oceniano za pomocą indeksu słabości (frailty index, FI; kalkulator dostępny pod linkiem), kategoryzując uczestników jako osoby zdrowe, granicznie słabe i słabe. Podczas obserwacji trwającej średnio 11,6 roku zidentyfikowano 4667 przypadków MASLD, 1636 marskości wątroby, 257 raka wątroby i 646 zgonów związanych z wątrobą.
Po dostosowaniu wielu zmiennych stwierdzono, że ryzyko MASLD jest około 2 razy wyższe u osób z graniczną słabością oraz ponad 4,5-krotnie wyższe w przypadku rozpoznania zespołu słabości stwierdzonych w skali FI niż u osób bez tego zespołu. Podobne wyniki zaobserwowano również w przypadku marskości, raka wątroby i śmiertelności związanej z chorobami tego narządu. Ponadto w grupach osób z zespołem słabości ryzyko wystąpienia MASLD, które zdefiniowano jako frakcję tłuszczową wątroby powyżej 5 proc. w badaniu rezonansu magnetycznego, było o 64 proc. wyższe w porównaniu z grupą osób zdrowych.
Zespół słabości był powiązany ze zwiększonym ryzykiem przewlekłych chorób wątroby. Według autorów strategie w zakresie zdrowia publicznego powinny skupiać się na zmniejszaniu ryzyka przewlekłych chorób w tej lokalizacji narządowej, co z pewnością nie jest zadaniem prostym.