Denifanstat – rewolucja leczenia MASH?

Udostępnij:

MAFLD staje się coraz częstszym zaburzeniem i same działania profilaktyczne nie wystarczą. Na szczęście medycyna zyskuje cenne narzędzie leczenia, o czym przekonuje publikacja z „The Lancet Gastroenterology & Hepatology”.

Szacuje się, że od 5 do nawet 14 proc. dorosłych cierpi na stłuszczeniowe zapalenie wątroby związane z dysfunkcją metaboliczną. Choroby cywilizacyjne, zwłaszcza otyłość i cukrzyca typu 2, są silnymi niezależnymi czynnikami ryzyka nadmiernego odkładania się tłuszczu w wątrobie i postępującego uszkodzenia tego narządu, do postępującego zwłóknienia, marskości wątroby i raka wątrobowokomórkowego włącznie.

Denifanstat, doustny inhibitor syntazy kwasów tłuszczowych (FASN), blokuje lipogenezę de novo, kluczowy szlak powodujący postępującą lipotoksyczność, zapalenie i zwłóknienie w MASH. Jego skuteczność i bezpieczeństwo zostały ocenione w wieloośrodkowym, podwójnie zaślepionym, randomizowanym badaniu przeprowadzonym w 100 ośrodkach klinicznych w USA, Kanadzie i Polsce. Po okresie przesiewowym trwającym do 90 dni 168 osób dorosłych z potwierdzonym biopsją MASH i zwłóknieniem w stadium F2 lub F3 zostali losowo przydzieleni w stosunku 2:1 do grupy otrzymującej 50 mg doustnego denifanstatu lub placebo raz dziennie przez 52 tygodnie.

Wykazano, że populacji badawczej 38 proc. osób uzyskało co najmniej 2-punktową lub większą poprawę w skali NAS (non-alcoholic fatty liver disease activity score) w porównaniu z 16 proc. z grupy placebo. U 26 proc. uczestników otrzymujących lek zaobserwowano ustąpienie MASH z 2-punktową lub większą poprawą w zakresie NAS; to samo zjawisko zaobserwowano u 11 proc. badanych w grupie placebo. Także i tu osiągnięto istotność statystyczną. Najczęstszymi działaniami niepożądanymi wynikającymi z leczenia okazały się zakażenie COVID-19 (17 vs 11 proc.), zespół suchego oka (9 vs. 14 proc.) i łysienie (19 vs 4 proc.), przy czym wszystkie zdarzenia miały stopień 1. lub 2.

Leczenie denifanstatem spowodowało statystycznie istotną i klinicznie znaczną poprawę aktywności choroby, ustępowania MASH i zwłóknienia. Badania fazy 3 pozostają w toku, stąd przy analogicznych rezultatach należy oczekiwać rejestracji przez odpowiednie organy administracyjne.

 
Patronat naukowy Akademii:

Polska Grupa Ekspertów NAFLD
Przewodniczący - prof. dr hab. n. med. Marek Hartleb
 
 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.