![](https://www.termedia.pl/f/pages/60205_b13f082f961bc6234f15e4855cb22106_blog.jpg)
Pacjent ze stłuszczeniową chorobą wątroby związaną z dysfunkcją metaboliczną w praktyce klinicznej
Szacuje się, że w Polsce MASLD może dotyczyć 26–28 proc. społeczeństwa, czyli ok. 8 mln ludzi. Choroba ta może występować u ok. 50 proc. pacjentów z dyslipidemią, u 70 proc. osób z cukrzycą typu 2 i nawet u 90 proc.chorych z otyłością olbrzymią. Część z tych osób, zwłaszcza pacjentów z cukrzycą typu 2, może mieć zaawansowane włóknienie wątroby, natomiast część z nich marskość wątroby.
Stłuszczeniowa choroba wątroby związana z dysfunkcją metaboliczną (metabolic dysfunction-associated steatotic liver disease – MASLD) jest najczęstszą przewlekłą chorobą wątroby na świecie, wykrywaną najczęściej przypadkowo. Dotyczy blisko 30% populacji osób dorosłych i 10% populacji dzieci. Jest jedną z głównych przyczyn rozwoju raka wątrobowokomórkowego, marskości wątroby i transplantacji wątroby w krajach rozwiniętych – pierwszą przyczyną marskości wątroby i transplantacji wątroby u kobiet w USA, natomiast drugą (po alkoholu) u mężczyzn. Jest także istotnym czynnikiem ryzyka rozwoju chorób sercowo-naczyniowych, które są główną przyczyną zgonów w tej grupie chorych. Szacuje się, że do 2030 r. liczba pacjentów z MASLD się podwoi.
Główną przyczyną MASLD jest nieprawidłowy styl życia – niewłaściwe odżywianie się i brak aktywności fizycznej, które doprowadzają do rozwoju zaburzeń metabolicznych: nadwagi i otyłości, stanu przedcukrzycowego i cukrzycy, nadciśnienia tętniczego, zaburzeń lipidowych.
Pełna treść artykułu: Pacjent ze stłuszczeniową chorobą wątroby związaną z dysfunkcją metaboliczną w praktyce klinicznej