„Kwitnąca kobiecość” – czyli słów kilka o zdrowiu intymnym

Udostępnij:
Zdrowie intymne niezależnie od wieku powinno być ważne w życiu każdej kobiety. Współczesne Polki są coraz bardziej świadome i wiedzą jak prawidłowo dbać o siebie, aby cieszyć się dobrym samopoczuciem.
Źródło: Kostrzewa PR

W trosce o zdrowie intymne szczególnie ważne jest utrzymywanie kwaśnego pH oraz równowagi mikrobiologicznej środowiska pochwy. Jeśli zniszczeniu ulegnie „kwaśna bariera”, często dochodzi do infekcji, które kończą się zapaleniem dróg rodnych, a towarzyszą temu między innymi nieprzyjemny zapach, świąd czy pieczenie – reagować należy jak najszybciej.

Nieleczona infekcja może doprowadzić do przekazania partnerowi patogennych mikroorganizmów, wywołując przykre schorzenia: zapalenia cewki moczowej, gruczołu krokowego, najądrza a nawet może prowadzić do niepłodności.

Obecnie skuteczną metodą rozpoznania infekcji są posiewy i wymazy wydzieliny pochwowej, przeprowadzane w większości gabinetów ginekologicznych. Ważne jest, aby wiedzieć, co zwiększa ryzyko zakażenia. Tych czynników jest kilka:
-antybiotykoterapia
-stosowanie środków antykoncepcyjnych
-ciąża
-częsta zmiana partnerów seksualnych
-współżycie bez prezerwatywy
-częste chodzenie na basen i korzystanie z publicznych toalet
-cukrzyca
-miesiączka
-używanie w codziennej higienie intymnej płynów o wysokim pH, które niszczą dobroczynną florę bakteryjną w postaci bakterii Lactobacillus.

Ginekolodzy podkreślają wagę profilaktyki zdrowia intymnego, zachęcając do świadomego włączania w dietę doustnych probiotyków ginekologicznych, które w szybki i łatwy sposób odbudowują naturalne pH pochwy. Przywracają także równowagę mikrobiologiczną, uzupełniając skład mikroflory układu moczowo-płciowego kobiety o specjalnie wyselekcjonowane bakterie Lactobacillus.
W pochwie zdrowej kobiety występuje ok. 100 gatunków mikroorganizmów (tlenowe, beztlenowe oraz drożdże). Najliczniejsze są pałeczki kwasu mlekowego zwane Lactobacillus, które w wyniku fermentacji wytwarzają kwas mlekowy odpowiedzialny za utrzymanie niskiego pH środowiska pochwy. Stanowią one naturalną barierę, która nie pozwala namnażać się patogenom.

„Specjalnie dedykowane” kobiecej fizjologii bakterie probiotyczne Lactobacillus znajdują się tylko w sprawdzonych doustnych probiotykach ginekologicznych (takich jak LaciBios femina), czyli preparatach zawierających żywe i aktywne bakterie probiotyczne, o naukowo potwierdzonym działaniu i skuteczności, które podane w odpowiedniej ilości wywierają efekt prozdrowotny na organizm gospodarza. Preparat LaciBios femina, rekomendowanym przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zawiera dwa unikalne, starannie wyselekcjonowane, prawidłowo oznaczone szczepy bakterii kwasu mlekowego: Lacidobacillus rhamnosus GR-1 oraz Lactobacillus reuteri RC-14. Bakterie te zostały yizolowane z pochwy zdrowych kobiet i zdeponowane w specjalistycznym banku szczepów. W jednej kapsułce probiotyku jest 5 miliardów niemodyfikowanych genetycznie probiotycznych bakterii Lactobacillus. Skuteczną ochronę zapewni przyjmowanie 1 kapsułki dziennie.

Zdaniem dr. n. med Jacka Tomaszewskiego z Kliniki Ginekologii Akademii Medycznej w Lublinie: - Sposobem, który pozwoli przywrócić równowagę mikrobiologiczną jest uzupełnianie składu mikroflory układu moczowo-płciowego kobiety o specjalnie wyselekcjonowane bakterie Lactobacillus, które posiadają zdolność kolonizacji nabłonka pochwy i układu pokarmowego.

Warto podkreślić komfort i wygodę w stosowaniu probiotyku, co w obecnych czasach jest szczególnie ważne dla kobiet żyjących aktywnie.

Prozdrowotne działanie probiotyku LaciBios femina potwierdziły wyniki badań ankietowych, które przeprowadzili polscy ginekolodzy stosujący w praktyce ten probiotyk ginekologiczny. W badaniu wzięło udział 3650 kobiet - u 71% z nich oceniono działanie LaciBios femina jako bardzo dobre lub dobre. Ponadto, wielu lekarzy wyraziło opinię, że forma doustna probiotyku LaciBios femina jest preferowaną przez kobiety.

O zdrowie intymne należy dbać. Cieszy fakt, że dostęp do edukacji w tym względzie jest coraz szerszy. Wiąże się z tym komfort i bezpieczeństwo kobiety i jej partnera. Ważną rolę w propagowaniu wiedzy spełnia rzetelna i fachowa informacja, ciągła edukacja kobiet oraz uświadamianie im kwestii własnej cielesności i fizjologii.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.