"Ochrona zdrowia potrzebuje nakładów 6 procent PKB"

Udostępnij:
Konstanty Radziwiłł, sekretarz Naczelnej Rady Lekarskiej i kandydat PiS do Senatu uważa, że nakłady na ochronę zdrowia powinny wzrosnąć - z obecnych 4 procent - do 6 procent PKB. Według WHO taka wysokość środków jest optymalną dla krajów naszego regionu. Andrzej Sośnierz, były szef NFZ, pyta jednak czy te środki się nie zmarnują.
Jak podaje "Money.pl", taka zmiana oznaczałaby kilkadziesiąt miliardów złotych więcej z budżetu.

- To możliwe w ciągu 2 lub 3 lat, bo trzeba być również odpowiedzialnym. A skoro jest to możliwe w Czechach, to dlaczego nie u nas? - uważa Konstanty Radziwiłł i dodaje: - My w Polsce mamy tendencję do tego, żeby zmiany wprowadzać już, najlepiej od jutra. Tymczasem w tym przypadku trzeba zachować się tak, by nie zachwiać równowagi budżetowej.

- Nie ma czegoś takiego, jak idealna kwota wydatków na służbę zdrowia - komentuje w rozmowie z "Money.pl" Andrzej Sośnierz, były prezes Narodowego Funduszu Zdrowia i kandydat do parlamentu z list PiS. - Zawsze chciałoby się większych nakładów, ale to do niczego nie prowadzi. Oczywiście, ilość pieniędzy jest problemem, ale równie mocno trzeba się skupić na tym, jak one są wydawane.

Jak zauważa portal, niemal we wszystkich krajach OECD, nakłady na służbę zdrowia zwiększają się szybciej niż Produkt Krajowy Brutto w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Tak było w 25 z 28 krajów, wziętych pod uwagę w raporcie "Finansowa równowaga systemów ochrony zdrowia". W latach 90. można tak było powiedzieć jedynie o 11 z 34 badanych państw.

Według raportu, wydatki "zdrowotne" w przeliczeniu na jednego Polaka rosły w ostatnim 25-leciu średnio o ponad 5 proc. rocznie, podczas gdy PKB co roku wzrastało przeciętnie o niespełna 4 proc. Inne kraje Europy przeznaczają na zdrowie nawet 10 procent PKB (a Stany Zjednoczone - 17 procent

Największy wzrost wydatków zanotowano w onkologii. Ale czy to coś zmieniło jeśli chodzi o położenie pacjentów? Andrzej Sośnierz uważa, że nie. Diagnozę potwierdzają wyniki leczenia nowotworów, o ponad 10 punktów procentowych gorsze niż w innych krajach Europy.
 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.