Ministerstwo Zdrowia

31 nowych terapii w nowym wykazie refundacyjnym ►

Udostępnij:

– W nowym wykazie leków refundowanych znajdzie się 31 nowych terapii – poinformowała minister zdrowia Izabela Leszczyna. Lista (którą publikujemy) zacznie obowiązywać od 1 lipca.  

Podczas konferencji prasowej w poniedziałek 17 czerwca minister zdrowia Izabela Leszczyna podsumowała projekt nowej listy leków refundowanych.

Fragment konferencji do obejrzenia poniżej.


Wideo pochodzi ze strony internetowej: Facebook.com/MZGOVPL/047844.

W nowym wykazie znajdzie się 31 nowych terapii, w tym osiem nowych terapii onkologicznych, 23 terapie nieonkologiczne, wśród nich sześć terapii poświęconych pacjentom z chorobami rzadkimi.

Szefowa resortu wyjaśniła, że w tym roku w terapiach onkologicznych najwięcej nowych leków znalazło się w hematoonkologii – dziewięć nowych terapii, w nowotworach urologicznych – pięć nowych terapii, po dwie terapie w nowotworach układu pokarmowego, nowotworach skóry i nowotworach ginekologicznych.

Natomiast w 2024 roku najwięcej nowych terapii nieonkologicznych znalazło się ginekologii – 11, w zakresie neurologii – dziewięć, diabetologii – osiem.

Izabela Leszczyna poinformowała także, że rozszerzone zostaną wskazania dla leków aptecznych stosowanych w procedurze in vitro.

– Będzie to trzynaście leków refundowanych, dzięki którym pary będą mogły przygotować się do programu. Chodzi o to, aby takie osoby miały wsparcie państwa w okresie przygotowawczym – tłumaczyła minister.

Zwróciła także uwagę na polskie leki, które znalazły się na liście.

– Zwiększamy bezpieczeństwo lekowe Polski poprzez takie działania, aby firmy farmaceutycznie mogły rozwijać się na polskim rynku i aby ten udział w rynku leków wytwarzanych przez przemysł farmaceutyczny na terytorium naszego kraju – chodzi zarówno o leki, jak i substancje czynne – był coraz większy – przekazała.

– Lista refundacyjna, to, jakie leki się na niej znalazły, nie jest tylko decyzją Ministerstwa Zdrowia, czy szerzej mówiąc  zespołów negocjacyjnych, komisji ekonomicznej i kierownictwa. Tak naprawdę to jest wypadkowa decyzji MZ i decyzji firm farmaceutycznych, które muszą wystąpić z wnioskiem do ministra zdrowia o to, żeby ich lek znalazł się na takiej liście – mówiła szefowa resortu zdrowia.

– Od umiejętności naszych świetnych negocjatorów sporo zależy i zapewniam, że zawsze starają się uzyskać jak najlepsze warunki dla pacjentów – stwierdziła minister Leszczyna.

Jakie nowe terapie dla pacjentów?
Głos na konferencji zabrał również wiceminister Marek Kos.

Zwrócił uwagę, że na nowej liście refundacyjnej znalazły się leki z zakresu hematologii i hematonokologii – Hemlibra, Poteligeo i Lunsumio.

– Kolejna grupa to leki onkologiczne. Tutaj mamy takie leki, jak Xofigo, leczenie przerzutowego raka gruczołu krokowego opornego na kastracje. Jeżeli chodzi o leczenie raka gruczołu krokowego mamy cztery pozycje – kolejna to Xtandi, Nubeqa, a także octan abirateronu – zaznaczył. W grupie nowych leków onkologicznych wymienił również leki Opdivo i Kimmtrak.

Kos przekazał, że rozszerzone zostają także wskazania dla wszystkich insulin długodziałających, które są stosowane w cukrzycy.

– Kontynuujemy proces nadawania statusu polskiego leku. Na liście leków G1, czyli leków wytarzanych w Polsce albo leków, do których wytarzania wykorzystujemy substancję czynną wyprodukowaną na terenie Polski, tutaj mamy rozszerzenie o 133 leki zawierające 46 substancji czynnych albo ich połączeń – poinformował. Dodał, że lista G2, czyli leki wytwarzane w Polsce z wykorzystaniem substancji czynnej wytwarzanej w Polsce, została rozszerzona o 10 prezentacji leku Gensulin.

– Od 1 lipca w grupie G1 będziemy posiadali 464 leki rozumiane jako indywidulane kody GTIN, a w wykazie G2 będziemy mieli 34 leki – dodał.

Czy to ostateczna lista?
– Lista jest ostateczna. Obwieszczenie w sprawie nowej listy leków refundowanych zostanie opublikowane 17 czerwca – powiedział zastępca dyrektora Departamentu Polityki Lekowej Mateusz Oczkowski.

Jak zapowiedział, tak się stąło.

17 czerwca opublikowano obwieszczenie ministra zdrowia z 17 czerwca 2024 r. w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych na 1 lipca 2024 r.

Podsumowanie i wykaz poniżej.



Przeczytaj także: „Nasi wrogowie mogą się cieszyć”.

Menedzer Zdrowia youtube

 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.