Aerobik odmładza… oczy

Udostępnij:
Lekarze prowadzący osoby starsze powinni zwracać uwagę na aktywność ruchową podopiecznych także ze względu na ochronę ich wzroku. Naukowcy z z Emory University w Atlancie odkryli, że aerobik o umiarkowanej intensywności pomaga zachować zdrowie komórek nerwowych w uszkodzonej siatkówce.
Ćwiczenia mogą znacznie spowolnić rozwój zwyrodnienia tkanki żółtej, które jest jedną z najczęstszych przyczyn ślepoty u osób starszych. Dochodzi do uszkodzenia centralnej części siatkówki, gdzie znajduje się najwięcej fotoreceptorów. W środku pola widzenia pojawia się wówczas ciemna plama.
Eksperyment prowadziła dr Machelle Pardue, która godzinę dziennie przez dwa tygodnie obserwowała biegające po bieżni myszy, które były atakowane ostrym rażącym światłem powodującym degenerację siatkówki. Okazało się, że grupa kontrolna, która nie ćwiczyła, w porównaniu z biegającymi zwierzętami utraciła o połowę więcej prawidłowo działających fotoreceptorów i komórek nerwowych siatkówki.
Komórki siatkówki u badanych myszy były bardziej czułe na światło i wydzielały więcej białka BDNF (neurotropowy czynnik pochodzenia mózgowego), warunkującego ich prawidłowe działanie. Gdy u biegających zwierząt zablokowano receptory białka BDNF, siatkówka ulegała degeneracji w takim samym stopniu jak w grupie kontrolnej – czytamy w informacji prasowej.
Dr Pardue twierdzi, że te badania pomogą w opracowaniu specjalistycznego programu ćwiczeń wspomagających leczenie chorób degeneracyjnych oka.
A dopóki nie zostanie to ogłoszone, dopóty nie uciekajmy się do wymówek, gdy lekarz rodzinny zaleci ćwiczenia ruchowe, które i bez laboratoryjnych badań mają zbawienne działanie nie tylko na wzrok.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.