Agencja Badań Medycznych czeka już tylko na podpis prezydenta

Udostępnij:
Parlament zakończył pracę nad ustawą powołującą Agencję Badań Medycznych. Senat przyjął przedstawioną przez Sejm ustawę bez poprawek.
Agencja Badań Medycznych będzie finansowana z budżetu państwa i z odpisu z Narodowego Funduszu Zdrowia, stanowiącego 0,3 proc. jego przychodów. I ten ostatni zapis był osią sporu podczas głosowania, bo opozycja - choć pomysł powołania agencji akceptowała - uznała, że finansowanie jej działania przez NFZ odbędzie się kosztem pacjentów. Bo zmniejszy i tak niską pulę budżetu przeznaczaną na zakup świadczeń.

- W wielu krajach rozwiniętych działają tego typu instytucje publiczne, a dotąd w Polsce takiej brakuje – powiedział Tadeusz Dziuba, szef podkomisji, która pracowała nad projektem, w rozmowie z "Menedżerem Zdrowia". - ABM będzie, poprzez inicjowanie i prowadzenie niekomercyjnych badań klinicznych, moderowała polski rynek badań klinicznych, inspirowała go, w szczególności w zakresie badań nie będących przedmiotem zainteresowania koncernów farmaceutycznych i działających na rynkach wyrobów medycznych oraz przyczyniała się do rozbudowy kreatywnego potencjał polskiej medycyny – mówił.

ABM odpowiedzialna będzie m. in. za tworzenie i zarządzanie programami, na podstawie których będą finansowane projekty badawcze i prace rozwojowe w obszarze nauk medycznych i nauk o zdrowiu oraz projekty interdyscyplinarne o celach medycznych.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.