123RF

Akademia Tarnowska i Politechnika Bydgoska będą kształcić lekarzy

Udostępnij:

Akademia Tarnowska i Politechnika Bydgoska mają zostać ujęte w rozporządzeniu resortu zdrowia ws. limitów przyjęć na studia na kierunku lekarskim – napisali we wspólnym oświadczeniu ministrowie nauki oraz zdrowia. Oświadczenie opublikowano 26 czerwca na profilu MNiSW na portalu X.

– Zgodnie z ustaleniem ministra nauki Dariusza Wieczorka z minister zdrowia Izabelą Leszczyną Akademia Tarnowska i Politechnika Bydgoska, które zamierzają rozpocząć kształcenie na kierunku lekarskim w roku akademickim 2024/2025, mają zostać ujęte w rozporządzeniu MZ w sprawie limitów przyjęć na studia na kierunku lekarskim – czytamy we wspólnym oświadczeniu obojga ministrów. 


– W odniesieniu do pozostałych 9 uczelni, które rozpoczęły kształcenie na kierunku lekarskim pomimo braku pozytywnej opinii Polskiej Komisji Akredytacyjnej, minister nauki i ministrer zdrowia ustalili, że musi się zakończyć proces ocen programowych realizowanych przez PKA – informują szefowie obu resortów.


Uczelnie z negatywną opinią to m.in.: Uniwersytet Kaliski im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego, Poznańska Akademia Medyczna Nauk Stosowanych im. Księcia Mieszka I, Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach, Politechnika Wrocławska, Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu, Społeczna Akademia Nauk z siedzibą w Łodzi, Akademia WSB, Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Targu oraz jedna filia uczelni już wcześniej działającej (Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, filia w Bielsku-Białej). 


Na wcześniejszej konferencji prasowej, która odbyła się również 26 czerwca, minister Wieczorek mówił, że ze względu na trwające na tych uczelniach nabory jego resort prosił PKA, aby działania „prowadzić tak szybko, jak to możliwe”. Zastrzegł jednak, że ocena i możliwość odwołania od niej to rozbudowana procedura, która wymaga dużo czasu. 

– Te uczelnie nie będą uwzględnione w rozporządzeniu, które minister zdrowia podpisze zapewne w tym tygodniu, dotyczącym limitów przyjęcia studentów na wydziały lekarskie i stomatologiczne w Polsce. Natomiast uspokajam: zawsze jest możliwość nowelizacji tego rozporządzenia. W miarę napływających nowych dokumentów, jeżeli będzie pozytywna opinia, będziemy je uzupełniać. Jeżeli będzie negatywna, nie będziemy – dodał.


Menedzer Zdrowia facebook

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.