Andrzej Jacyna: Rozpatrzymy większą samodzielność fizjoterapeutów

Udostępnij:
- W ramach pilotażu w rehabilitacji ambulatoryjnej będą sprawdzane także efekty terapii. Jeśli na zakończenie pilotażu, okaże się, że doświadczenia są pozytywne, wtedy zastanowimy się nad większą samodzielnością fizjoterapeutów - zapowiada Andrzej Jacyna, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.
- Żeby sprawdzić skuteczność leczenia, przewidziano dwie ankiety. Jedną po trzech, a drugą po dziewięciu miesiącach od zakończenia cyklu zabiegów fizjoterapeutycznych wraz z oceną stanu zdrowia - wyjaśnia Jacyna w rozmowie z "Prawo.pl". Tłumaczy, że do pilotażu będą mogli być zakwalifikowani pacjenci w wieku od 30 do 55 lat, które cierpią z powodu przewlekłego bólu w części lędźwiowej kręgosłupa. - Będą traktowani jako pacjenci pilni. To oznacza, że powinni się do fizjoterapeuty dostać do trzech miesięcy od otrzymania skierowania od lekarza w poradni rehabilitacyjnej - zapowiada prezes.

Andrzej Jacyna podkreśla, że nie widzi podstaw, aby wyłączyć fizjoterapię ze skierowań lekarskich.

Jacyna podsumowuje, że celem pilotażu jest sprawdzenie tego, co dzieje się, gdy wybierzemy jedno schorzenie i będziemy chcieli zmierzyć wymierne efekty leczenia uzyskanego w trakcie fizjoterapii. - Program rozpocznie się jeszcze w roku 2018 i potrwa 24 miesiące - zapowiada.

Przeczytaj także: "Maciej Krawczyk: Zreformujemy rehabilitację. Kiedy? W połowie następnego roku".

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania konta na Twitterze: www.twitter.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.