Ministerstwo Zdrowia

Katarzyna Kacperczyk na spotkaniu ministrów zdrowia UE

Udostępnij:

24 i 25 lipca w Budapeszcie odbyło się nieformalne spotkanie ministrów zdrowia Unii Europejskiej. Polskie ministerstwo reprezentowała podsekretarz stanu Katarzyna Kacperczyk.

Podczas spotkania ministrowie zdrowia Unii Europejskiej oraz inni wysocy rangą liderzy polityczni dyskutowali na temat kwestii, które mogą wpłynąć na politykę zdrowotną Unii Europejskiej w nadchodzących latach. Węgierska prezydencja w UE stawia sobie za cel wsparcie ukończenia tworzenia Europejskiej Unii Zdrowia, co przyczyni się do ochrony zdrowia i dobrego samopoczucia obywateli Europy, a także pomoże stawić czoła wyzwaniom demograficznym i wzmocnić konkurencyjność unii.

Dyskusja koncentrowała się na trzech kluczowych tematach: działaniach na rzecz wprowadzenia środków ograniczających skutki chorób sercowo-naczyniowych, współpracy w dziedzinie donacji i przeszczepiania narządów oraz wdrożeniu europejskiej przestrzeni danych dotyczących zdrowia.

Choroby układu krążenia (CVD) są główną przyczyną śmiertelności w Unii Europejskiej, odpowiadając za około 1,7 miliona zgonów rocznie. Choroby te nie tylko wpływają na życie jednostek i rodzin, ale także stanowią znaczne obciążenie ekonomiczne dla systemów opieki zdrowotnej. Sytuację dodatkowo pogarsza rosnący odsetek osób starszych, w połączeniu z czynnikami ryzyka związanymi ze stylem życia, takimi jak nadwaga i otyłość, palenie tytoniu, spożywanie alkoholu i siedzący tryb życia.

Strategie stosowane w UE w tym zakresie są fragmentaryczne, a wyniki zdrowotne znacznie się różnią. Inicjatywa „Zdrowsi razem” wspiera państwa członkowskie w zmniejszaniu obciążenia chorobami niezakaźnymi, natomiast projekty „JACARDI” i „GenCAD” koncentrują się na chorobach układu krążenia i cukrzycy. Wzmocnienie polityki w zakresie zdrowia publicznego, poprawa infrastruktury zdrowotnej i stymulowanie badań naukowych mają zasadnicze znaczenie w leczeniu chorób sercowo-naczyniowych.

Z kolei dyskusja dotycząca dawstwa narządów dotyczyła konieczności wypracowania spójnego podejścia strategicznego państw UE, aby zwiększyć liczbę dostępnych narządów i poprawić wyniki przeszczepów. Żeby to osiągnąć, potrzebna jest całościowa strategia, która obejmie innowacyjne techniki medyczne, solidne ramy prawne i etyczne, a także kompleksowe publiczne programy edukacyjne promujące kulturę dawstwa narządów.

Optymalne systemy dawstwa i przeszczepiania narządów przynoszą znaczne korzyści ekonomiczne, ponieważ obniżają długoterminowe koszty leczenia i poprawiają efektywność systemów opieki zdrowotnej.

Spotkanie w Budapeszcie było ostatnim w tym formacie przed rozpoczęciem polskiej prezydencji w Radzie UE. Kolejna nieformalna rada odbędzie się w Warszawie w marcu 2025 roku.

Menedzer Zdrowia twitter

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.