Archiwum prywatne

Luka w składce zdrowotnej za trzy lata dorówna kosztom 800 plus

Udostępnij:

Zdaniem Wojciecha Wiśniewskiego, eksperta Federacji Przedsiębiorców Polskich, za trzy lata składka zdrowotna pokryje tylko dwie trzecie kosztów publicznego systemu ochrony zdrowia. – Wydatki z budżetu państwa na zdrowie będą wyższe niż koszty programu 800 plus – podkreśla.

Niższa składka zdrowotna to konieczność dosypywania pieniędzy z budżetu
Wojciech Wiśniewski, prezes Public Policy, ekspert Federacji Przedsiębiorców Polskich, odniósł się do propozycji obniżenia wpływów ze składki zdrowotnej. Zauważył, że obniżenie składki oznacza konieczność dosypania pieniędzy z budżetu państwa.

– W realiach procedury nadmiernego deficytu rząd będzie musiał ograniczyć wydatki budżetowe w innych obszarach lub podnieść podatki. Rząd będzie musiał też poinformować Komisję Europejską, jak zamierza skompensować uszczuplone wpływy ze składki – ocenił.

Podkreślił, że w obecnych realiach w 2027 r. wpływy ze składki zdrowotnej sfinansują tylko 67 proc. wydatków na zdrowie.

– Jedną trzecią trzeba będzie dołożyć z budżetu państwa. Oznacza to, że za trzy lata wydatki z budżetu na zdrowie będą wyższe niż koszty programu 800 plus – zauważył.

Jego zdaniem konieczne jest równoczesne podwyższanie nakładów na ochronę zdrowia i unikanie marnotrawstwa.

Jak dziurawy worek…
– Metafora dziurawego wiadra w kontekście ochrony zdrowia zrobiła w Polsce dużą karierę. To bardzo szkodliwe. Oczywiście samo dodanie pieniędzy nie rozwiąże problemów organizacyjnych. Jednak mitem jest to, że jesteśmy w stanie zapewnić za pieniądze, które obecnie wydajemy na zdrowie, odpowiednią dostępność świadczeń – podkreślił.

Wiśniewski zaznaczył, że konsekwencje niewydolnego systemu w pierwszej kolejności ponoszą pacjenci najmniej zamożni, z najmniejszym kapitałem społecznym.

– To osoby, które nie mają możliwości dojazdu do większych ośrodków. Są solidne badania pokazujące, że dystans do innych państw europejskich w leczeniu onkologicznym zmniejszamy dzięki opiece gwarantowanej osobom w najlepszej sytuacji społeczno-ekonomicznej. Osoby wykształcone z większych miast poradzą sobie. Wykłócą się o swoje prawa. Mają też możliwość sfinansowania leczenia z własnej kieszeni – zauważył.

Luka rzędu 71 mld złotych
Eksperci w raporcie „Monitor finansowania ochrony zdrowia” lukę w finansowaniu ochrony zdrowia w 2027 r. oszacowali na 71 mld zł. Rząd w budżecie na 2024 r. na realizację programu Rodzina 800+ zaplanował 63,7 mld zł.

Projekty zakładające obniżenie składki zdrowotnej przedstawił rząd, Polska 2050 Szymona Hołowni oraz Prawo i Sprawiedliwość. Efektem wejścia w życie tych rozwiązań będzie obniżenie wpływów ze składki, z której finansowane jest leczenie w publicznym systemie ochrony zdrowia. Luka miałaby zostać sfinansowana przez budżet państwa. Propozycję obniżenia składki zdrowotnej zapowiada także Polskie Stronnictwo Ludowe. Z kolei Lewica chciałaby zastąpić składkę zdrowotną podatkiem zdrowotnym, co ma przynieść dodatkowe wpływy.

26 lipca ma zakończyć się głosowanie w sprawie ostatecznego zatwierdzenia procedury nadmiernego deficytu m.in. wobec Polski. Komisja Europejska objęcie procedurą nadmiernego deficytu siedmiu krajów zaproponowała 19 czerwca.

Menedzer Zdrowia linkedin

 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.