Apteczne sieciówki przyjęły własny kodeks etyczny. Ma być zero tolerancji dla wywozu leków

Udostępnij:
Związek Pracodawców Aptecznych PharmaNET przyjął kodeks etyki. Dokument reguluje dobre praktyki prowadzenia działalności aptecznej przez członków związku. WProwadza zasady bardziej rygorystyczne od przepisów powszechnie obowiązującego prawa, promując uczciwą konkurencję.
– PharmaNET jest dosyć młodą, ale już na tyle mocną organizacją na rynku farmaceutycznym, że jej członkowie, mając na uwadze funkcję apteki jako placówki zdrowia publicznego i jej rolę w procesie zapewnienia bezpieczeństwa lekowego, rolę farmaceutów i techników farmaceutycznych w systemie dystrybucji leków, oraz dbałość o najwyższe standardy uczciwej konkurencji, zdecydowali się dołączyć do grona stowarzyszeń posiadających takie samoregulacje – podkreśla Marcin Piskorski, prezes Związku Pracodawców Aptecznych PharmaNET.

Sygnatariusze kodeksu zobowiązali się do szczególnej dbałości o przestrzeganie przepisów powszechnie obowiązującego prawa w swojej bieżącej dzielności. Podkreślono obowiązującą od zawsze w Związku zasadę zero tolerancji dla uczestnictwa w nielegalnym procederze wywozu leków.

Wśród najważniejszych postanowień kodeksu znalazł się m. in. zakaz nakłaniania pacjentów do nabywania leków zbędnych ze względu na ich stan zdrowia. W aptekach członków PharmaNET pacjenci mają uzyskiwać rzetelną informację o asortymencie apteki, w szczególności o lekach oraz o usługach farmaceutycznych, a personel powinien podejmować działania zgodnie z aktualną wiedzą medyczną, w sposób niezależny od wpływu mechanizmów rynkowych. Kodeks nakazuje również wspieranie szkolenia personelu, w szczególności farmaceutów, w celu ciągłego podnoszenia kwalifikacji oraz zdobywania aktualnej wiedzy medycznej.

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania konta na Twitterze: www.twitter.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.