123RF

Rozpoczął się nabór do pilotażu centralnej e-rejestracji

Udostępnij:

26 sierpnia wystartował nabór do programu pilotażowego centralnej e-rejestracji. Wnioski przyjmują oddziały wojewódzkie Narodowego Funduszu Zdrowia, które podpiszą umowy z placówkami zainteresowanymi udziałem w nim. Pilotaż potrwa do 30 czerwca 2025 r.

  • Pilotaż dotyczy badań profilaktycznych (cytologia i mammografia) oraz wizyt w poradni kardiologicznej
  • Wejście do pilotażu jest dobrowolne, dlatego w IKP pojawią się tylko te placówki, które przystąpiły do pilotażu i udostępniły wolne terminy w centralnej e-rejestracji.
  • Placówki, które będą w pilotażu, otrzymają dodatkowe środki z Narodowego Funduszu Zdrowia

Kto może się zgłosić?

Wnioski składać mogą placówki medyczne, które mają umowę z funduszem na realizację:

  • badań mammograficznych lub cytologicznych w programach profilaktyki raka piersi i raka szyjki macicy,
  • wizyt w poradni kardiologicznej.

Ponadto każda placówka zakwalifikowana do programu pilotażowego musi korzystać z oprogramowania podłączonego do platformy P1, które umożliwia m.in. obsługę e-skierowań i zdarzeń medycznych.

Uczestnictwo w pilotażu jest dobrowolne. Jeśli placówka medyczna podpisze umowę z NFZ i spełni warunki z rozporządzenia ministra zdrowia, otrzyma dodatkowe środki.

Pierwszy, jednorazowy bonus, dotyczy przeniesienia danych o terminach wizyt do platformy P1 z wykorzystaniem własnego oprogramowania. Następnie harmonogram wizyt powinien być udostępniony w centralnej e-rejestracji dla pacjentów.

Kolejne środki placówka otrzyma za każde zrealizowane świadczenie, na które pacjent został umówiony w centralnej e-rejestracji w ramach pilotażu, i odnotowane w platformie P1.

Stawki ryczałtu zależą od rodzaju oprogramowania, z którego korzysta placówka medyczna. Szczegółowe warunki otrzymania dodatkowych środków są opisane w rozporządzeniu ministra zdrowia.

Rozliczanie tych środków będzie odbywało się na podstawie danych przekazanych przez Centrum e-Zdrowia do NFZ.

W 2023 r. przepadło niemal 1,3 mln wizyt na NFZ

Fundusz monitoruje nieodwołane wizyty oraz rezygnacje ze świadczeń w ramach 40 świadczeń. W 2023 r. takich wizyt było prawie 1,3 miliona. Najwięcej, bo ponad 420 tys. przypadków nieodwołanych wizyt, dotyczy świadczeń z zakresu ortopedii i traumatologii narządu ruchu, 280 tys. z kardiologii, z fizjoterapii ambulatoryjnej ponad 180 tys., niemal 120 tys. z endokrynologii i prawie 100 tys. z onkologii.

Co zyskają pacjent i placówki medyczne? To ma sprawdzić pilotaż. Docelowo, dzięki centralnej e-rejestracji, pacjent zyska większą możliwość w zarządzeniu terminem swojej wizyty. Będzie mógł np. łatwiej ją odwołać lub zmienić jej termin, aby nie przepadła. Zrobi to nawet bez wychodzenia z domu. Wystarczy dostęp do internetu i aktywacja Internetowego Konta Pacjenta. To właśnie przez IKP pacjent będzie mógł zapisać się na wizytę na konkretny termin, przełożyć wizytę lub ją odwołać, aby mogła skorzystać inna osoba.

Uruchomiony właśnie pilotaż ma w praktyce przetestować działanie e-rejestracji, zarówno od strony pacjentów, jak i placówek medycznych, które do niego przystąpią.

Menedzer Zdrowia twitter

 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.