Apteki negatywnie o decyzjach refundacyjnych

Udostępnij:
Resort zdrowia twierdzi, że refundacja leków i środków leczniczych nie powinna negatywnie rzutować na funkcjonowanie podmiotów działających na rynku farmaceutycznym.
Odmiennego zdania jest samorząd farmaceutów, który przekonuje, że właściciele aptek ponoszą duże straty w związku z ostatnią obniżką cen leków. Szacuje się, że w 2012 straty te wyniosły łącznie 90 mln zł, a w 2013 - ponad 59 mln zł.

Izba Aptekarska w styczniu 2016 przekazała pismo do ministra Konstantego Radziwiłła, w którym informowała, że docierają do niej sygnały wskazujące, że właściciele aptek ponoszą duże straty w związku z wprowadzoną obniżką cen leków refundowanych.

Wpływ na tak niekorzystną sytuację ma utrzymująca się tendencja do obniżania cen zbytu leków refundowanych i wyrobów medycznych. Powstał mechanizm skazujący właścicieli aptek na ponoszenie strat związanych z wprowadzeniem nowych wykazów refundacyjnych. Nie przewidziano w nim rozwiązań rekompensujących aptekom ponoszone straty.

Milena Kruszewska, rzecznik resortu, powiedziała, że resort zdrowia analizuje możliwość wprowadzenia zmian ułatwiających aptekom rozliczenie różnic w cenach produktów wynikających ze zmian w obwieszczeniu ministra zdrowia. Zwróciła też uwagę, że zgodnie z obowiązującymi przepisami dopuszczalne jest dokonywanie korekty faktur VAT w przypadku zmiany cen produktów refundowanych.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.