123RF

W szpitalach coraz więcej AI

Udostępnij:

Jak pokazała VIII edycja „Badania stopnia informatyzacji podmiotów leczniczych”, zrealizowana przez Centrum e-Zdrowia, sztuczna inteligencja jest wykorzystywana w 13,2 proc. przebadanych szpitali. Rok wcześniej odsetek ten wynosił 6,5 proc. To dwukrotny wzrost – nowoczesne technologie coraz częściej wspierają lekarzy w diagnostyce oraz zarządzaniu placówkami.

W 2024 roku Centrum e-Zdrowia, we współpracy z Ministerstwem Zdrowia, przeprowadziło VIII edycję „Badania stopnia informatyzacji podmiotów wykonujących działalność leczniczą”. Celem analizy było ocenienie poziomu cyfryzacji polskich placówek medycznych oraz ich gotowości do wdrożenia elektronicznej dokumentacji medycznej, zgodnie z wymogami ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia. Raport przedstawia aktualny stan wdrożenia nowoczesnych technologii, takich jak telemedycyna i sztuczna inteligencja, a także plany inwestycyjne w sektorze IT. 

Jak pokazało badanie CeZ, narzędzia oparte na sztucznej inteligencji są obecnie wykorzystywane przez 4,7 proc. przebadanych placówek medycznych (PWDL). Najczęściej rozwiązania AI stosowane są w szpitalach (13,2 proc.), co stanowi znaczący wzrost w porównaniu z poprzednim rokiem (6,5 proc.). Placówki świadczące stacjonarne i całodobowe usługi inne niż szpitalne oraz ambulatoryjne ośrodki zdrowia stosują AI znacznie rzadziej – odpowiednio 3,2 proc. i 4,1 proc.

Wśród najczęstszych zastosowań AI w polskiej medycynie dominują:

  • diagnostyka obrazowa – AI wspiera analizę badań tomografii komputerowej (CT) w 33,9 proc. placówek wykorzystujących AI oraz rezonansu magnetycznego (MRI) w 15,9 proc.,
  • obsługa pacjentów – chatboty oraz wirtualni asystenci pomagają w zarządzaniu infoliniami i stronami internetowymi w 18 proc. przypadków,
  • wspomaganie decyzji klinicznych – narzędzia AI analizują dane pacjentów i wspierają lekarzy w diagnozowaniu i wyborze terapii (16,2 proc.).

Obszary, w których planowane jest rozszerzenie zastosowania AI, obejmują:

  • obsługę pacjentów (52,6 proc.) – rozwój wirtualnych asystentów i chatbotów,
  • diagnostykę obrazową CT i MRI (36,7 proc. i 29,0 proc.) – zwiększenie wykorzystania AI w analizie obrazów medycznych,
  • standaryzację i analizę danych medycznych (28,8 proc.) – AI wspomaga zarządzanie danymi i usprawnia procesy administracyjne,
  • predykcję niepożądanych zdarzeń medycznych (18,7 proc.) – systemy AI przewidują potencjalne komplikacje u pacjentów.

Obecnie narzędzia wspierane przez AI są wykorzystywane w Polsce punktowo. Centrum e-Zdrowia dzięki wdrożeniu Platformy Usług Inteligentnych chce konsekwentnie i etapowo dostarczać systemowe rozwiązania sztucznej inteligencji, tak aby w przyszłości każda placówka zdrowotna w kraju miała możliwość skorzystania z potencjału AI zgodnie z potrzebami swoich pacjentów i lekarzy.

Dzięki nim lekarze radiolodzy będą mogli szybciej i precyzyjniej oceniać oraz opisywać zdjęcia rentgenowskie, wyniki mammografii, rezonansu magnetycznego i tomografii komputerowej. Wykorzystanie sztucznej inteligencji nie zastąpi lekarza, ale go wesprze – umożliwi np. opisanie większej niż do tej pory liczby zdjęć w tym samym czasie czy zmniejszy ryzyko popełnienia błędu (np. w przypadku niewielkich, trudnych do zauważenia zmian).

Menedzer Zdrowia twitter

 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.