Będą odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu?
Parlament Europejski porozumiał się z krajami Unii Europejskiej w sprawie nowych przepisów, które mają poprawić jakość powietrza. Wprowadzają one bardziej rygorystyczne limity dla substancji zanieczyszczających mających poważny wpływ na zdrowie ludzkie.
- Parlament Europejski porozumiał się z krajami unijnymi w sprawie nowych przepisów mających na celu poprawę jakości powietrza, które bardziej rygorystycznie określają limity dla substancji zanieczyszczających
- Nowością jest założenie, że obywatele będą mogli otrzymać odszkodowanie w przypadku uszczerbku na zdrowiu, którego doznali w wyniku zanieczyszczenia powietrza
- Przepisy musi przyjąć Rada, zanim zostaną opublikowane w Dzienniku Urzędowym UE i wejdą w życie 20 dni później. Kraje UE będą miały wówczas dwa lata na zastosowanie się do nich.
W nowych przepisach określono bardziej rygorystyczne limity i wartości docelowe na rok 2030 dla substancji zanieczyszczających, mających poważny wpływ na zdrowie ludzkie, w tym cząstek stałych (PM2,5 i PM10), NO2 (dwutlenku azotu) i SO2 (dwutlenku siarki).
Zapłacą za utratę zdrowia
Nowe regulacja zakłada, że obywatele będą mogli otrzymać odszkodowanie w przypadku uszczerbku na zdrowiu, którego doznali w wyniku zanieczyszczenia powietrza. W miastach zostanie utworzonych więcej punktów pobierania próbek jakości powietrza, a wskaźniki jakości powietrza w całej UE staną się porównywalne i publicznie dostępne.
Dzięki aktualizacji norm jakości powietrza, z których część została ustanowiona prawie dwie dekady temu, zanieczyszczenie zostanie zmniejszone o połowę w całej UE, torując drogę do zdrowszej i bardziej zrównoważonej przyszłości.
Dzięki parlamentowi zaktualizowane przepisy usprawniają monitorowanie jakości powietrza i skuteczniej ochronią grupy szczególnie wrażliwe.
– Odnieśliśmy znaczące zwycięstwo w naszym nieustannym zaangażowaniu w zapewnienie bezpieczniejszego i czystszego środowiska dla wszystkich Europejczyków – powiedział po głosowaniu sprawozdawca, hiszpański europoseł Javi Lopez (Socjaliści i Demokraci).
Dwa lata na dostosowanie przepisów krajowych
Nowe przepisy musi w kolejnym kroku przyjąć rada, zanim zostaną opublikowane w Dzienniku Urzędowym UE i wejdą w życie 20 dni później. Kraje Unii Europejskiej będą miały wówczas dwa lata na zastosowanie się do nich.
Zanieczyszczenie powietrza w dalszym ciągu jest główną przyczyną przedwczesnych zgonów w UE, powodując około 300 tys. z nich w ciągu roku. W październiku 2022 roku Komisja Europejska zaproponowała przegląd unijnych przepisów dotyczących jakości powietrza, określając bardziej ambitne cele na 2030 rok, tak aby osiągnąć cel zerowego poziomu zanieczyszczeń do roku 2050.