iStock

Bez języka prawo pacjenta zanika

Udostępnij:
Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej zwraca się z prośbą o przestrzeganie praw pacjenta w sytuacjach, gdy świadczenia zdrowotne są udzielane przez lekarzy posiadających uprawnienia do wykonywania zawodu w uproszczonych trybach, które nie uwzględniają weryfikacji kompetencji językowych.
Prezes NRL Łukasz Jankowski w piśmie do rzecznika praw pacjenta Bartłomieja Chmielowca pisze o konieczności analizy wpływu braku znajomości języka polskiego przez lekarzy na respektowanie praw pacjenta – między innymi do informacji o stanie zdrowia, zgody na leczenie i dokumentacji medycznej.

– Dobra znajomość języka polskiego przez osobę, która wykonuje w Polsce zawód lekarza, wydaje się niezbędna i oczywista, zwłaszcza jeśli wziąć pod uwagę, że wymóg odpowiedniej znajomości języka polskiego ustawodawca wprowadził nawet wobec osób ubiegających się o możliwość wykonywania w Polsce innych zawodów medycznych, o których mowa w ustawie z 17 sierpnia 2023 r. o niektórych zawodach medycznych, to jest na przykład higienistki stomatologicznej, opiekuna medycznego, optometrysty, podiatry, protetyka słuchu. Osoby wykonujące te zawody medyczne mają obowiązek posługiwać się językiem polskim w mowie i piśmie w zakresie niezbędnym do wykonywania danego zawodu medycznego, trudno zatem zrozumieć, dlaczego zawód o znacznie wyższym poziomie odpowiedzialności za zdrowie pacjentów, jakim jest zawód lekarza, miałby być z tego wymogu zwolniony – podkreśla prezes NRL.

– Samorząd lekarski wielokrotnie zwracał uwagę, że zgody ministra zdrowia na warunkowe wykonywanie zawodu (w trybie art. 7 ust. 9 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty) lub na wykonywanie zawodu z określonym zakresem czynności zawodowych, okresem i miejscem zatrudnienia w podmiocie leczniczym (w trybie art. 7 ust. 2a ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty) bez rzetelnej weryfikacji kompetencji językowych kandydatów do zawodu lekarza, prowadzić może do naruszenia istotnych praw pacjenta – pisze prezes Jankowski, apelując o zajęcie przez Rzecznika Praw Pacjenta stanowiska co do wymogu znajomości języka polskiego jako elementu służącego zapewnieniu pacjentom przestrzegania ich praw.

Udostępniamy pismo w całości.



Dokument można oglądać na komputerach, niektórych telefonach lub ściągając go po kliknięciu w: Pismo prezesa NRL do RPP w sprawie znajomości języka przez lekarzy.

Przeczytaj także: „Nieznajomość języka szkodzi” i „To skandal, gdy Polaka leczy ktoś, kto nie zna języka”.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.