Bielsko Biała mekką światowej neonatologii

Udostępnij:
Przez kilka dni Bielsko-Biała będzie centrum polskiej i światowej neonatologii. Postępom w tej dziedzinie poświęcona jest Interdyscyplinarna Szkoła Zimowa trwająca od 27 lutego do 2 marca 2015 r. Organizatorem wydarzenia jest prof. Janusz Świetliński, Przewodniczący Fundacji Śląskie Hospicjum dla Dzieci i ordynator w chorzowskim Śląskim Instytucie Matki i Noworodka.
Do Bielska Białej zapowiedziało przyjazd ponad 250 specjalistów lekarzy, położnych, i pielęgniarek. Wezmą oni udział w 4-dniowych seminariach, warsztatach, dyskusjach i wykładach związanych z postępami w nowoczesnej neonatologii.

- Zasadniczym celem Szkoły jest zwiększenie merytorycznej wiedzy na temat opieki nad wcześniakami. Wymiana doświadczeń pomiędzy specjalistami z różnych ośrodków jest najbardziej skuteczną i inspirującą formą nauki w naszej dziedzinie - mówi prof. Świetliński.

Swój udział w spotkaniu zapowiedziała czołówka polskich neonatologów z konsultantem krajowym ds. neonatologii, prof. Ewą Helwich i przewodniczącą Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego , prof. Marią Katarzyną Kornacką na czele.

Gośćmi specjalnymi konferencji będą neonatolodzy ze Szwecji wraz ze światowej sławy profesorem Uwe Ewaldem, który jest najbardziej znanym promotorem modelu opieki nad noworodkiem ukierunkowanej
na rodzinę.

- Od wielu lat zajmuję się zagadnieniem bezpieczeństwa dziecka w szpitalu, które określa się m.in. poprzez kryterium częstotliwości występowania zakażeń szpitalnych. Badania w tym kierunku zaprowadziły mnie przed laty do Uniwersyteckiego Szpitala w Uppsali. Kiedy wszedłem tam po raz pierwszy, zobaczyłem wielką tablicę z napisem: „Ostatnie zakażenie w tym szpitalu miało miejsce 3 miesiące temu”. Chęć zbadania skąd biorą się tak rewelacyjne rezultaty zatrzymała mnie w Szwecji na dłużej. Wszystko, czego się tam dowiedziałem i czego doświadczyłem staram się popularyzować na polskim gruncie, gdyż tzw. „model skandynawski” jest w mojej ocenie najlepszym standardem opieki nad noworodkiem, jaki kiedykolwiek i gdziekolwiek wdrożono - mówi prof. Świetliński.

"Znakomite wyniki szwedzkich neonatologów w zakresie przeżywalności wcześniaków i jakości ich późniejszego życia są wynikiem przyjęcia modelu opieki zorientowanego na bliskość rodziny. Podstawą w procesie leczenia i dojrzewania wcześniaków jest bliskość mamy i pozostałych członków rodziny. W każdej pozwalającej na to sytuacji rolę inkubatora spełnia właśnie mama, na której piersi dziecko nie tylko śpi, ale również poddawane jest zabiegom medycznym i pielęgnacyjnym. Za najlepszy lek dla dzieci niedojrzałych uważa się mleko matki, której organizm produkuje przeciwciała doskonale odpowiadające na problemy zdrowotne, z którymi mierzy się konkretny maluch. Wiele polskich ośrodków powoli wprowadza zbliżone idee do swojej praktyki. Model skandynawski, pod okiem profesora Świetlińskiego, stopniowo wdrażają neonatolodzy ze Śląskiego Instytutu Matki i Noworodka w Chorzowie" - informuje organizator.

- Podczas konferencji będziemy dyskutować na temat skuteczności różnego rodzaju terapii, optymalnych metod leczenia, odżywiania i pielęgnowania noworodków. Jednocześnie moim marzeniem i celem jest to, by poprzez takie wydarzenia dokonywało się postępujące otwieranie oddziałów neonatologicznych na rodziców. Jestem pewien, że ich bliskość może realnie poprawić stan i szanse naszych najmniejszych pacjentów - dodaje prof. Janusz Świetliński.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.