Boehringer Ingelheim i Lilly ogłaszają strategiczne porozumienie w celu udostępnienia nowych możliwości leczenia cukrzycy

Udostępnij:
Firmy Boehringer Ingelheim i Eli Lilly ogłosiły zawarcie porozumienia o zasięgu ogólnoświatowym mającego na celu wspólne opracowanie i wprowadzenie na rynek zestawu leków przeciwcukrzycowych pozostających aktualnie na średnim i późnym etapie zaawansowania prac.
Umowa dotyczy dwóch leków doustnych firmy Boehringer Ingelheim – linagliptyny i BI10773 – oraz dwóch analogów insuliny podstawowej firmy Lilly – LY2605541 i LY2963016. Porozumienie obejmuje również możliwość wspólnego opracowania i wprowadzenia na rynek przeciwciała monoklonalnego przeciwko TGF-beta firmy Lilly.

Linagliptyna to inhibitor dipeptydylopeptydazy-4 (DPP-4) opracowany przez firmę Boehringer Ingelheim w postaci tabletki do stosowania doustnego jeden raz dziennie u pacjentów z cukrzycą typu 2. Aktualnie trwa procedura jego rejestracji w USA, Europie i Japonii. Lek BI10773 to inhibitor zależnego od sodu białka transportującego glukozę (SGLT-2) opracowany przez firmę Boehringer Ingelheim; w ubiegłym roku rozpoczęła się rekrutacja pacjentów do badań fazy III tego leku. Należy on do nowej grupy leków przeciwcukrzycowych blokujących wchłanianie zwrotne glukozy w kanalikach nerkowych. Aktualnie żaden inhibitor SGLT-2 nie został zarejestrowany do stosowania.

Oczekuje się, że obydwa analogi insuliny podstawowej firmy Lilly wejdą w fazę III badań klinicznych w roku 2011. Objęte umową analogi insuliny podstawowej firmy Lilly to LY2605541, analog insuliny podstawowej o nowej strukturze cząsteczki, oraz LY2963016, nowy lek zawierający insulinę glarginę. Porozumienie obejmuje również możliwość współuczestnictwa firmy Boehringer Ingelheim w opracowaniu i wprowadzeniu na rynek innego leku firmy Lilly przeznaczonego do stosowania w cukrzycy – przeciwciała monoklonalnego przeciwko TGF-beta, które aktualnie przechodzi badania kliniczne fazy II u pacjentów z niewydolnością nerek w przebiegu cukrzycy.
Porozumienie pozwoli połączyć wiedzę i potencjał ekonomiczny dwóch wiodących, ukierunkowanych na badania naukowe firm farmaceutycznych w celu zaspokojenia potrzeb pacjentów wynikających z narastającej ogólnoświatowej epidemii cukrzycy.

- Zawarcie nowego, daleko idącego porozumienia z firmą Boehringer Ingelheim, z którą z powodzeniem współpracowaliśmy w przeszłości, to niezwykle ekscytujące doświadczenie – powiedział doktor John C. Lechleiter, prezes zarządu firmy Lilly. - Nasza współpraca pozwoli na stworzenie jednego z najsilniejszych zespołów pracujących nad lekami przeciwcukrzycowymi w całym przemyśle farmaceutycznym. Dla firmy Lilly porozumienie to oznacza poszerzenie oferty skierowanej do pacjentów z cukrzycą, wzmocnienie naszych możliwości w segmencie leków przeciwcukrzycowych i perspektywę zysków w niedalekiej przyszłości, co jest istotne z uwagi na wygasającą niebawem ochronę patentową kilku naszych produktów.

- Firmy Boehringer Ingelheim i Lilly zawarły strategiczne porozumienie dotyczące leków przeciwcukrzycowych w chwili, gdy firma Boehringer Ingelheim wkracza na nowy obszar terapeutyczny z innowacyjnymi lekami opracowanymi przez nasz własny dział badawczo-rozwojowy. Współpraca pomiędzy obu firmami pozwoli na połączenie doświadczenia firmy Lilly na rynku leków przeciwcukrzycowych i jej wkładu w postaci dwóch analogów insulin podstawowych z bogatą i innowacyjną ofertą firmy Boehringer Ingelheim – powiedział prof. Andreas Barner, prezes zarządu firmy Boehringer Ingelheim.

Zgodnie z warunkami umowy firma Lilly zapłaci firmie Boehringer Ingelheim jednorazowo 300 milionów euro. Firma Boehringer Ingelheim może otrzymać łącznie do 625 milionów euro w przypadku uzyskania kolejnych rejestracji dla linagliptyny i BI 10773. Firma Lilly może otrzymać ogółem do 650 milionów USD w przypadku uzyskania kolejnych rejestracji dla swoich dwóch analogów insulin podstawowych. Jeżeli firma Boehringer Ingelheim zdecyduje się na uczestnictwo w badaniach fazy III, a następnie wprowadzaniu na rynek przeciwciała monoklonalnego przeciwko TGF-beta firmy Lilly, ta ostatnia może otrzymać do 525 milionów USD tytułem opłat za uczestnictwo i uzyskanie kolejnych rejestracji. Koszty bieżące opracowania leków poniosą obie firmy w jednakowej wysokości. Po uzyskaniu rejestracji dla produktu objętego umową koszty wprowadzenia leku na rynek i marża brutto zostaną równo podzielone pomiędzy obie firmy. Każda z firm będzie ponadto mogła uzyskać dalsze sumy w zależności od sprzedaży leków stanowiących jej wkład w zawartą umowę.

W rezultacie tej transakcji firma Lilly oczekuje w roku 2011 rozwodnionego zysku na jedną akcję w wysokości 0,45–0,50 USD, w tym około 0,27 USD związane z jednorazową płatnością [na rzecz firmy Boehringer Ingelheim]. Zakładając, że wprowadzenie linagliptyny na rynek zakończy się sukcesem, firma Lilly oczekuje stopniowego i zwiększonego spadku rozwodnienia w latach 2012 i 2013, braku rozwodnienia lub nieznacznego wzrostu w roku 2014 oraz bardziej istotnego wzrostu w roku 2015 i kolejnych latach. Oczekiwany wpływ tej transakcji na wyniki finansowe firmy Lilly znajdzie odzwierciedlenie w założeniach finansowych na rok 2011, które zostaną ogłoszone wraz z kwartalnym i rocznym sprawozdaniem finansowym firmy dnia 27 stycznia 2011 r.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.