123RF

Centralna e-rejestracja – coraz więcej umówionych wizyt

Udostępnij:

Pacjenci coraz chętniej wykorzystują szybszy i wygodniejszy sposób umawiania wizyt i badań. Przybywa też placówek, które biorą udział w pilotażu centralnej e-rejestracji – obecnie jest ich 218.

Zgodnie ze stanem na 20 lutego liczba osób, które skorzystały z pilotażu centralnej e-rejestracji, wynosiła 161 938. W systemie odnotowano też już ponad 193 tysiące wizyt – dotąd zrealizowanych lub umówionych.

Trwa pilotaż centralnej e-rejestracji

Centralna e-rejestracja – nowe rozwiązanie Ministerstwa Zdrowia, opracowane przez Centrum e-Zdrowia – pozwala na łatwe umawianie wizyt i badań, bez konieczności osobistego lub telefonicznego kontaktu z personelem placówek ochrony zdrowia. Oszczędza to czas pacjentom, a równocześnie skraca czas oczekiwania na badanie i wizytę lekarską.

Centralna e-rejestracja jest wprowadzana stopniowo. Pilotaż, który potrwa do połowy roku 2025, obejmuje na razie wyłącznie cytologię, mammografię i pierwszą konsultację u kardiologa. Do kardiologa trzeba mieć wcześniejsze e-skierowanie. Natomiast bez skierowania kobiety w wieku od 45 do 74 lat mogą zapisać się na mammografię, a te w wieku od 25 do 64 lat – na cytologię.

Z danych Centrum e-Zdrowia wynika, że do 20 lutego uczestniczące w pilotażu placówki zrealizowały 33 098 pierwszych wizyt do kardiologa, 6982 badania mammograficzne i 615 cytologii.

Coraz więcej placówek w systemie

Już 218 placówek zgłosiło się, by przetestować nowe rozwiązanie i skorzystać z unijnych środków na dostosowanie swojego systemu gabinetowego.

172 ma podpisane umowy z NFZ na świadczenie usług w ramach pilotażu z zakresu cytologii (56), mammografii (109) czy kardiologii (107).

Niektóre placówki oferują więcej niż jedną usługę. 102 z nich już oferuje wolne terminy online. Placówka musi – nim włączy się do obsługi e-rejestracji – podpisać umowę z NFZ i spełnić określone wymagania techniczne.

Ponad 193 tysiące wizyt – zrealizowanych lub umówionych

Systematycznie rośnie liczba osób korzystających z systemu centralnej e-rejestracji – zarówno tych, które już zrealizowały wizytę lub badanie, jak i tych, które są zapisane na termin za jego pośrednictwem. Placówki biorące udział w pilotażu przepisują pacjentów ze swoich rejestrów do nowego systemu, co sprawia, że obecnie jest ich znacznie więcej niż osób, które samodzielnie umówiły się na wizytę po rozpoczęciu programu.

Dotychczas w ramach e-rejestracji umówiono 1294 wizyty na cytologię, 22 444 na mammografię oraz 169 567 na konsultacje kardiologiczne, co łącznie daje 193 305 zarezerwowanych usług medycznych.

Ważnym elementem systemu centralnej e-rejestracji jest usprawnienie sposobu odwoływania umówionych wizyt. Zapisywanie się i nieprzychodzenie na konsultacje to jedna z przyczyn wydłużonych kolejek do specjalistów.

Pilotaż centralnej e-rejestracji potrwa do 30 czerwca 2025 r.

Menedzer Zdrowia twitter

 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.