Chcę i umiem żyć z partnerem z HIV

Udostępnij:
Rusza kolejna edycja ogólnopolskiego programu skierowanego do par, w których jedno z partnerów jest zakażone HIV. Uczestnicy szkoleń, interaktywnych warsztatów i konsultacji ze specjalistami dowiedzą się m.in., jak bezpiecznie uprawiać seks i urodzić zdrowe dziecko.
W ramach ogólnopolskiego programu „Razem być i wytrwać” 5 i 6 kwietnia w Warszawie odbędzie się pierwszy w tym roku cykl zajęć edukacyjno-warsztatowych dla par plus/minus, czyli takich, w których jedno z partnerów żyje z HIV. Jednym z najważniejszych tematów interesujących takie pary jest posiadanie zdrowego potomstwa. Od lat w Polsce problem ten nie został rozwiązany, a jedyną możliwością uzyskania pomocy oraz informacji na ten temat są źródła nieformalne, np. inne pary i organizacje pozarządowe. Inicjatorem kwietniowych zajęć i całego programu, jest Stowarzyszenie Wolontariuszy Wobec AIDS „Bądź z Nami”. Dzięki wspólnym staraniom Stowarzyszenia i lekarzy specjalistów, pierwsze zdrowe dziecko urodziło się w parze plus-minus w 2003 r. Od tego czasu na świat przyszło około dwadzieścioro niezakażonych maluchów. Tegoroczna edycja programu „Razem być i wytrwać” została sfinansowana z ufundowanego przez Gilead Sciences grantu przyznanego w 2013 roku Stowarzyszeniu „Bądź z Nami” przez kapitułę konkursu Pozytywnie Otwarci.
W ramach dwudniowego szkolenia przewidziane są wykłady z lekarzem specjalistą ds. HIV, który opowie o medycznych aspektach życia z wirusem, w tym o bezpieczniejszych zachowaniach seksualnych, znaczeniu regularnego przyjmowania leków oraz o profilaktyce przed i poekspozycyjnej. Dla uczestników zaplanowano również warsztaty „Żyć w rodzinie i przetrwać”, podczas których poruszone będą takie kwestie, jak poprawa jakości relacji, świadomość siebie w związku, rozpoznanie swoich wewnętrznych możliwości i ograniczeń, budowanie trwałych relacji oraz radzenie sobie z kryzysem. Podczas zajęć nie zabraknie również specjalistycznych konsultacji prowadzonych równolegle przez psychologa i lekarza, na które można umawiać się osobiście lub poprzez Wirtualny Punkt Przyjęć (rozmowę telefoniczną lub skype). Udział w warsztatach jest bezpłatny. Zainteresowani proszeni są o kontakt telefoniczny: 22 826 42 47 – w poniedziałki od godz. 10.00 do godz. 15.00, w środy od godz. 15.00 do godz. 18.00 bądź kontakt mailowy: badzznami@swwaids.org. Parom spoza Warszawy organizator zapewnia zwrot kosztów podróży i nocleg. Liczba miejsc jest ograniczona.
W ramach programu „Razem być i wytrwać” zostanie ponadto utworzona grupa wsparcia dla par potrzebujących specjalistycznego poradnictwa. Będzie można również skorzystać z krótkoterminowej terapii, której głównym celem będzie nabycie umiejętności i wiedzy niezbędnej do samodzielnego rozwiązywania problemów.
„Dzięki wprowadzeniu coraz skuteczniejszych terapii życie z HIV zmieniło się. Osoby zakażone nastawione są już nie na przetrwanie, ale na dobre, aktywne życie, a jednym z jego przejawów jest poszukiwanie bliskości drugiego człowieka, wchodzenie w związki, zakładanie rodzin i chęć posiadania potomstwa. Większość osób poszukuje informacji na własną rękę i nie zawsze trafia na rzetelne źródła. Coraz częściej pojawia się błędne przekonanie, że lecząca się osoba jest niezakaźna i w efekcie partnerzy nie stosują żadnych zabezpieczeń. Natomiast u osób zdrowych, będących w relacji z osobami z HIV, zmienia się podejście do problemu i w sytuacjach intymnych brak zabezpieczenia traktowany bywa jak dowód miłości. To bardzo niebezpieczne. Dlatego ‘Razem być i wytrwać’ to tak ważny program” – powiedziała Irena Przepiórka ze Stowarzyszenia Wolontariuszy Wobec AIDS „Bądź z Nami”.
„Program ‘Razem być i wytrwać’ jest realizowany od ponad 10 lat. Cieszy się coraz większą popularnością i jest doceniany przez ekspertów, o czym świadczy pozytywna opinia kapituły konkursu Pozytywnie Otwarci. Cieszę się, że mogliśmy już po raz drugi przekazać grant na jego realizację” - powiedział Michał Kaźmierski, dyrektor generalny firmy Gilead Sciences Poland, która w latach 2011 - 2013 jako partner konkursu Pozytywnie Otwarci przeznaczyła łącznie już ponad pół miliona złotych na granty dla instytucji działających w obszarze HIV/AIDS.
„Związki, w których jedno z partnerów jest seropozytywne są często trudne. Bez odpowiedniego wsparcia osób trzecich, merytorycznego przygotowania i ciągłej pracy nad relacją, osoba zakażona może stracić motywację nie tylko do budowania więzi z drugim człowiekiem, ale nawet do kontynuacji leczenia. Program uczy, jak wytrwać zarówno w związku jak i w terapii” - dodał Paweł Mierzejewski, koordynator programu Pozytywnie Otwarci.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.