Choroby tarczycy przyczyniają się do niepłodności

Udostępnij:
Temat tegorocznych obchodów Tygodnia Walki z Chorobami Tarczycy w Polsce to "Choroby tarczycy a płodność, ciąża i rozwój dziecka". Od 10 do 14 czerwca w siedmiu miastach Polski kobiety w ciąży i planujące macierzyństwo będą mogły bezpłatnie zbadać poziom hormonu TSH i stężenie przeciwciał anty-TPO. Ambasadorem kampanii edukacyjnej jest Monika Pyrek, olimpijska medalistka w skoku o tyczce.
Na choroby tarczycy w Polsce cierpi ponad 7 mln ludzi. Niosą ze sobą wiele zagrożeń, od niepłodności, trudności zajścia w ciążę, po poronienie, przedwczesny poród czy wyższą śmiertelność okołoporodową noworodków. Jak przypomina prof. Romuald Dębski, kierownik Kliniki Położnictwa i Ginekologii Szpitala Bielańskiego w Warszawie ciąża jest zjawiskiem fizjologicznym, ale stanowi obciążenie dla organizmu kobiety. – Dlatego wymaga przygotowania, żeby stworzyć optymalne warunki dla rozwoju dziecka. Oprócz suplementacji kwasem foliowym przed ciążą i przyjmowania preparatów jodu w ciąży należy oceniać stężenie TSH, czasami przeciwciał tarczycowych oraz odpowiednie przygotowanie czynności tarczycy do ciąży. Prawidłowa czynność gruczołu tarczowego w dużym stopniu warunkuje prawidłowy przebieg ciąży, porodu oraz zdrowie i rozwój noworodka – informuje prof. Dębski. A prof. Andrzej Lewiński, krajowy konsultant do spraw endokrynologii uczula, iż w przypadku par starających się o dziecko, kobiet w ciąży i młodych matek kondycja tego gruczołu ma szczególne znaczenie.
Eksperci wśród konsekwencji nieleczonych zaburzeń czynności tarczycy u kobiet w ciąży wymieniają m.in. niewydolność serca i nadciśnienie tętnicze matki, poronienie, przedwczesny poród oraz wyższą śmiertelność okołoporodową noworodków. Niewiele przyszłych mam wie, że nadczynność tarczycy aż dziewięciokrotnie zwiększa ryzyko zbyt niskiej masy ciała noworodka. Zaś nieleczona niedoczynność gruczołu tarczowego grozi opóźnieniem rozwoju wewnątrzmacicznego dziecka. Dlatego zgodnie z zalecaniami międzynarodowymi i polskimi w pierwszych tygodniach ciąży, najlepiej tuż po jej potwierdzeniu powinno się oznaczyć poziom dwóch wskaźników: tyreotropiny (TSH) - hormonu przysadki mózgowej, który pobudza syntezę hormonów tarczycy oraz przeciwciał anty-tyreoperoksydazowe (anty-TPO), które świadczą o procesie autoimmunologicznym wobec gruczołu tarczowego. Rzadko mówi się też, że zarówno niedoczynność, jak i nadczynność tarczycy ma negatywny wpływ na płodność kobiet oraz mężczyzn.
Dlatego budowaniu w społeczeństwie świadomości wpływu zaburzeń funkcjonowania gruczołu tarczowego na płodność kobiety, znaczeniu odpowiedniego poziomu jodu w organizmie kobiety w okresie ciąży, konsekwencji niedoczynności i nadczynności tarczycy w ciąży oraz ryzyka chorób tarczycy po przebytej ciąży dedykowana jest piąta edycja Tygodnia Walki z Chorobami Tarczycy organizowana w związku ze Światowym Dniem Tarczycy. W dniach 10-14 czerwiec w siedmiu miastach: Gdańsku, Katowicach, Lublinie, Łodzi, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu wykonywane będą bezpłatne badania przesiewowe w kierunku chorób tarczycy. Z bezpłatnego oznaczenia TSH i anty-TPO będzie mogło skorzystać 700 kobiet w ciąży lub planujących macierzyństwo. Z uwagi, że liczba badań jest ograniczona obowiązują wcześniejsze zapisy. Te prowadzone są (do 31 maja, lub wyczerpania się miejsc) za pośrednictwem strony internetowej: www.tarczyca pl.
Partnerami merytorycznymi i współorganizatorami Tygodnia są Polskie Towarzystwo Endokrynologiczne oraz Polskie Towarzystwo Tyreologiczne. Patronat merytoryczny nad akcją sprawuje Stowarzyszenie na Rzecz Leczenia Niepłodności i Wspierania Adopcji "Nasz Bocian", zaś ambasadorem kampanii edukacyjnej jest Monika Pyrek, olimpijska medalistka w skoku o tyczce.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.