Chory nie zapłaci za telewizję w szpitalu. Koniec z tym, to naruszenie zbiorowych praw pacjentów

Udostępnij:
Naczelny Sąd Administracyjny przyznał rację Rzecznikowi Praw Pacjenta. Uznał, że szpital ma obowiązek zapewnić hospitalizowanym wszystkie niezbędne leki, w tym te przyjmowane na stałe. Nie ma ponadto prawa pobierać od pacjentów dodatkowych opłat, na przykład za korzystanie z telewizora.
Na oddziale rehabilitacyjnym jednego ze szpitali w Pomorskiem pobierano od pacjentów dodatkowe opłaty za korzystanie z wyposażenia placówki, to jest szafy, telewizora oraz czajnika. Zgodnie z cennikiem opłaty za używanie telewizora i szafy wynosiły po 30 złotych za tydzień pobytu od osoby. Za używanie czajnika pacjenci mieli płacić 10 zł za tydzień - informuje "Rzeczpospolita" i wyjaśnia, że szpital zobowiązywał również pacjentów, by na cały okres pobytu w placówce zabierali ze sobą przyjmowane na stałe leki w oryginalnych opakowaniach.

Rzecznik Praw Pacjenta zakazał szpitalowi pobierania takich opłat uznając, że proceder ten narusza prawo pacjentów do godności. Z kolei konieczność zabierania własnych leków do szpitala jest ograniczaniem prawa do świadczeń zdrowotnych.

Naczelny Sąd Administracyjny przyznał rację RPP, uznając, że szpital ma obowiązek zapewnić hospitalizowanym wszystkie niezbędne leki, w tym te przyjmowane na stałe. - Sąd oddalił także skargę szpitala na decyzję RPP uznającą pobieranie od pacjentów dodatkowych opłat za naruszenie zbiorowych praw pacjentów - donosi "Rzeczpospolita" i dodaje, że wyrok jest ostateczny. Informuje też, że sygnatura akt to II OSK 1342/18.

Przeczytaj także: "Wilk z ABM", czyli prezes agencji zarobi pół miliona złotych rocznie" i "Ostrowski: Działam w interesie pacjentów, nie jestem z Ciemnogrodu i nie dam się zastraszyć izbie".

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania konta na Twitterze: www.twitter.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.