Chorzy na GIST apelują do Ministerstwa Zdrowia o dostęp do leczenia

Udostępnij:
Nowa lista leków refundowanych ponownie rozczarowała chorych na nowotwór podścieliskowy przewodu pokarmowego (GIST). Pomimo pozytywnej opinii AOTM pacjenci nie mają dostępu do leczenia adjuwantowego, które daje szansę znacznej części z nich pokonać chorobę. Stowarzyszenie Pomocy Chorym na GIST wystosowało do Ministerstwa Zdrowia apel z prośbą o zwrócenie uwagi na ich problemy.
Leczenie adjuwantowe, polegające na podawaniu chorym określonej dawki substancji czynnej – imatynibu, po zabiegu operacyjnym, w grupie chorych o wysokim ryzyku nawrotu choroby, stosowane jest i refundowane w wielu krajach, w tym w Unii Europejskiej i to nie tylko we wszystkich państwach Europy Zachodniej, ale również w Bułgarii czy Czechach. Okres leczenia adjuwantowego waha się w granicach 3 – 5 lat (3 w większości krajów europejskich, 5 w Stanach Zjednoczonych) i ma charakter prewencyjny. Najskuteczniejszą metodą leczenia GIST jest leczenie operacyjne polegające na doszczętnym wycięciu zmiany. Jednak bez leczenia uzupełniającego (adjuwantowego) aż 90% pacjentów z grupy wysokiego ryzyka czeka nawrót choroby. Stosowanie tego rodzaju terapii ma uzasadnienie ekonomiczne, gdyż zapobiega wznowom i wydłuża życie.

Dostępne wyniki badań klinicznych wskazują na skuteczność imatynibu stosowanego po zabiegu operacyjnym w przypadku GIST o dużym ryzyku nawrotu. Jak podkreślają eksperci preparat Glivec powinien być podawany chorym z wysokim ryzykiem wznowy, zwłaszcza w świetle aktualnego braku alternatywnej opcji aktywnego leczenia.

„Z radością przyjęliśmy pozytywną opinię AOTM, dotyczącą możliwości stosowania leczenia adjuwantowego w ramach programu lekowego terapii imatynibem. W Polsce prowadzone są kampanie wczesnego wykrywania/zapobiegania chorobom nowotworowym. Leczenie adjuwantowe doskonale komponuje się z nimi, jest jedną z form ich realizacji. Dotychczasowe wyniki leczenia chorych na GIST w Polsce należały do najlepszych na świecie, brak dostępu do leczenia uzupełniającego może w krótkim czasie zmienić tę sytuację na niekorzyść polskich pacjentów” – podkreśla Piotr Fonrobert, Prezes Stowarzyszenia Pomocy Chorym na GIST.

Stowarzyszenie zaapelowało do Ministra Zdrowia o jak najszybsze zajęcie stanowiska w sprawie dostępności do leczenia adjuwantowego imatynibem chorych na GIST. Brak decyzji ze strony Ministerstwa oznacza dla pacjentów strach o własne życie, a w przypadku wznowy choroby konieczność ponownej walki ze złośliwym guzem w jamie brzusznej lub/i rozsiewem nowotworu po całym organizmie oraz powtarzające się pobyty w szpitalu.

Z danych Rejestru Klinicznego GIST wynika, że nowotwory podścieliskowe przewodu pokarmowego (ang. gastrointestinal stromal tumors – GIST) stały się w ciągu ostatnich 2‐4 lat najczęściej rozpoznawanymi, złośliwymi nowotworami przewodu pokarmowego. Objawy GIST to m.in. bóle brzucha lub krwawienia do przewodu pokarmowego. Niewielkie zmiany długo pozostają bezobjawowe i mogą być wykryte przypadkowo. Nowotwory GIST występują u ludzi w każdym wieku, w tym także u dzieci, jednakże 75% chorych w chwili rozpoznania ma ponad 50 lat (średni wiek 55‐65 lat). W Polsce odnotowuje się ponad 600 nowych zachorowań rocznie. Największe korzyści z leczenia uzupełniającego imatinibem odnoszą chorzy o najwyższym ryzyku nawrotu choroby. Leczenie to daje ogromne szanse, iż GIST już się więcej nie pojawi.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.